Melničenko začal s podnikáním v 90. letech založením řetězce směnáren a získaný majetek pak investoval do produkce hnojiv a uhelného průmyslu. Vlastní podíl v nadnárodním výrobci hnojiv Eurochem a v uhelné energetické společnosti SUEK; jeho podniky zaměstnávají na 100.000 lidí.

Eurochem a SUEK ve čtvrtek oznámily, že Melničenko rezignoval z postu člena vedení obou společností.

Rada EU při oznámení sankcí uvedla, že Melničenko "patří k nejvlivnějšímu okruhu ruských podnikatelů s úzkými vazbami na ruskou vládu." Byl také mezi skupinou 37 podnikatelů, kteří se 24. února setkali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a dalšími představiteli, aby prodiskutovali dopad možných sankcí.

"Skutečnost, že byl pozván k účasti na tomto setkání, ukazuje, že je členem nejbližšího okruhu Vladimira Putina a že podporuje nebo provádí akce nebo politiku, která narušuje nebo ohrožuje územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny jakožto i stabilitu a bezpečnost na Ukrajině," cituje server Business Insider rozhodnutí EU s tím, že podnikatel poskytuje podstatný zdroj příjmů ruské vládě.

Evropské protiruské sankce zmrazily majetek mnoha nejbohatších Rusů. Itálie již zabavila jachtu třetího nejbohatšího Rusa Alexeje Mordašova, luxusní loď byla zabavena i dalšímu miliardáři Gennadiji Timčenkovovi. Francie předtím ohlásila konfiskaci jachty šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina, Německo zase zablokovalo megajachtu ruského miliardáře Ališera Usmanova v ceně 600 milionů dolarů.