Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie zabavila luxusní jachtu rusko-běloruského miliardáře Melničenka

jachta Sy A
jachta Sy A
Foto: Reprofoto YouTube

Italské úřady zabavily v Terstu jachtu rusko-běloruského miliardáře Andreje Melničenka. Jde o uplatnění sankcí Evropské unie proti Rusku za invazi na Ukrajinu. Luxusní jachta Sy A, označovaná za jednu z největších na světě, má podle médií hodnotu 530 milionů eur (13 miliard korun) a v rukou Italů je od pátečního večera. Jako majetek muže, jehož jmění se odhaduje na více než 18 miliard dolarů, ji identifikovala italská policie.

Melničenko začal s podnikáním v 90. letech založením řetězce směnáren a získaný majetek pak investoval do produkce hnojiv a uhelného průmyslu. Vlastní podíl v nadnárodním výrobci hnojiv Eurochem a v uhelné energetické společnosti SUEK; jeho podniky zaměstnávají na 100.000 lidí.

Eurochem a SUEK ve čtvrtek oznámily, že Melničenko rezignoval z postu člena vedení obou společností.

Rada EU při oznámení sankcí uvedla, že Melničenko "patří k nejvlivnějšímu okruhu ruských podnikatelů s úzkými vazbami na ruskou vládu." Byl také mezi skupinou 37 podnikatelů, kteří se 24. února setkali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a dalšími představiteli, aby prodiskutovali dopad možných sankcí.

"Skutečnost, že byl pozván k účasti na tomto setkání, ukazuje, že je členem nejbližšího okruhu Vladimira Putina a že podporuje nebo provádí akce nebo politiku, která narušuje nebo ohrožuje územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny jakožto i stabilitu a bezpečnost na Ukrajině," cituje server Business Insider rozhodnutí EU s tím, že podnikatel poskytuje podstatný zdroj příjmů ruské vládě.

Evropské protiruské sankce zmrazily majetek mnoha nejbohatších Rusů. Itálie již zabavila jachtu třetího nejbohatšího Rusa Alexeje Mordašova, luxusní loď byla zabavena i dalšímu miliardáři Gennadiji Timčenkovovi. Francie předtím ohlásila konfiskaci jachty šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina, Německo zase zablokovalo megajachtu ruského miliardáře Ališera Usmanova v ceně 600 milionů dolarů.

Témata:  Itálie sankce jachta Sy A

Související

Aktuálně se děje

13. listopadu 2025 16:51

Přiznání Petry Hřebíčkové. U herečky se projevily příznaky nepříjemné nemoci

Petra Hřebíčková se rozhodla podílet na osvětě ohledně chronické obstrukční plicní nemoci. Dechové potíže jí totiž svým způsobem limitují při její herecké práci, přičemž se ukázalo, že důvodem je zdravotní problém. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.