reklama

"Pokud bude někdo pozván na očkování a odmítne vakcínu od AstraZeneky, bude mít později možnost být očkován jinou vakcínou," řekl dnes Locatelli, šéf nejvyšší zdravotnické rady, poradního orgánu expertů pod ministerstvem zdravotnictví.

Itálie stejně jako několik dalších zemí EU dnes obnovila očkování vakcínou od firmy AstraZeneca poté, co ho na několik dní pozastavila kvůli několika případům úmrtí po podání této látky. Zatím se ale neprokázala přímá souvislost těchto úmrtí s očkováním. Ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) prohlásila, že tato látka je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Přesto někteří této vakcíně nedůvěřují.

Po čtvrtečním oznámení EMA obnovily dnes očkování vakcínou od firmy AstraZeneca mimo jiné Itálie, Francie či Německo. Švédsko a Norsko uvedly, že rozhodnutí ještě zváží. Španělsko obnoví očkování touto vakcínou ve středu, předtím se ale vláda poradí s experty, jakým skupinám bude látku aplikovat.

V šedesátimilionové Itálii dosud podali na 7,4 milionu dávek vakcíny. Obě potřebné dávky dostalo 2,3 milionu lidí. Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví dostaly italské regiony zatím necelých 9,6 milionu dávek vakcíny proti covidu-19, z toho 6,6 milionu je od firem Pfizer a BioNTech a 2,47 milionu od firmy AstraZeneca, zbytek je vakcína od společnosti Moderna.

reklama