"Inspekce odhalila závady technického charakteru, které by mohly ohrozit nejen bezpečnost posádky, ale také osob, které byly nebo by v budoucnu mohly být zachráněny na palubě tohoto plavidla," cituje zprávu pobřežní stráže AFP.

Loď zařízená jako nemocnice nuceně zakotvila v italském Palermu poté, co v přístavu Pozzallo taktéž na Sicílii vyložila 415 migrantů a strávila na moři povinnou karanténu. Italské úřady posádce vytýkají, že v případě nehody by měla záchranné prostředky jen pro 27 lidí.

Se zásahem italských úřadů nesouhlasí německý provozovatel lodi Sea-Eye 4, úřady podle nich opakovaně zasahují proti lodím zachraňujícím tonoucí migranty a vytýkají jim chybějící certifikace pro humanitární práci. "Náš kapitán splnil svou povinnost záchrany na moři naprosto vzorně. (...) Státy Evropské unie by se tím mohly inspirovat," uvedl ředitel Sea-Eye Gorden Isler.

Itálie je jednou z hlavních vstupních bran migrantů do Evropy. Nejčastěji jsou z Tuniska a Libye. Od letošního ledna k italským břehům připlulo 15.000 migrantů, zhruba třikrát více než za stejné období loňského roku, dodává AFP.