Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael čtvrtou dávku proticovidové vakcíny zřejmě nenabídne široké veřejnosti

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Izrael zřejmě nezačne nabízet čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 široké veřejnosti. Podle agentury Reuters to dnes uvedl izraelský ministr zdravotnictví Nican Horovic. V Izraeli byla čtvrtá dávka vakcíny Pfizer/BioNTech dosud zpřístupněna osobám starším 60 let a jiným rizikovým skupinám.

Izrael, který má zhruba devět milionů obyvatel, sehrál klíčovou roli při sledování účinků očkování proti covidu-19. Před rokem začal nejrychleji na světě s rozsáhlou očkovací kampaní a byl také jednou z prvních zemí, která začala podávat třetí dávku. S nástupem vlny nákaz způsobené variantou omikron začala země nabízet čtvrtou dávku nejzranitelnějším skupinám obyvatel, tedy seniorům, lidem s oslabenou imunitou a zdravotnickým pracovníkům.

"Učinili jsme tento krok, velmi jsme to zvážili, nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale je dobře, že jsme to udělali," uvedl Horovic o očkování rizikových skupin a seniorů čtvrtou dávkou. "Pokud jde o celou populaci, nemyslím, že půjdeme touto cestou," dodal v rozhovoru s izraelským vojenským rozhlasem.

Poradní panel izraelské vlády o očkovací strategii jedná, ale dosud nerozhodl o tom, zda má být čtvrtá dávka zpřístupněna i dalším věkovým skupinám.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví v neděli informovalo, že čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 poskytuje lidem starším 60 let třikrát vyšší ochranu před vážným průběhem nemoci a dvojnásobnou ochranu před nákazou než tři dávky vakcíny.

Čtvrtá dávka vakcíny podle prvních výsledků studie, které před týdnem zveřejnila izraelská nemocnice Šeba, výrazně zvyšuje protilátky, ale "pravděpodobně" nedokáže zcela zabránit nákaze variantou omikron, která je vysoce nakažlivá.

Témata:  očkování Izrael

Související

Aktuálně se děje

13. března 2026 16:37

Ornella Koktová odhalila tajemství vztahu s Hanychovou

Vztah mezi Ornellou Koktovou a Agátou Hanychovou, který dříve vypadal jako pevné spojenectví, definitivně skončil. Ornella se rozhodla uzavřít nejen společnou pracovní kapitolu, ale i osobní přátelství. Rozbuškou se stal Ornellin nový projekt, který Agáta údajně neunesla, ačkoliv o jeho přípravách předem věděla. Podle Ornelly následovalo zbytečné drama, které však bylo pouze pomyslnou poslední kapkou v dlouhodobě napjatém vztahu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jürgen Habermas

V 96 letech zemřel Jürgen Habermas, jeden z nejvýznamnějšch filozofů současnosti

Svět filozofie a společenských věd zasáhla zpráva o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů naší doby. V sobotu zemřel ve věku 96 let Jürgen Habermas, muž, jehož myšlenky o komunikaci a racionalitě zásadně ovlivnily moderní vnímání společnosti. Podle oznámení jeho nakladatelství Suhrkamp skonal pokojně v bavorském Starnbergu nedaleko Mnichova.