Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael hrozí, že pošle Libanon do doby kamenné

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelský ministr obrany Joav Galant varoval ve středu Libanon, že izraelská armáda jej může v případě jakékoli války s tamním hnutím Hizballáh poslat "zpět do doby kamenné". Trval však na tom, že izraelská vláda preferuje diplomatické řešení situace na izraelsko-libanonských hranicích, uvedl server Times of Israel.

"Nechceme se dostat do války, protože to by pro Izrael nebylo dobré. Máme schopnost poslat Libanon zpět do doby kamenné, ale nechceme to," uvedl Galant v poslední den své návštěvy Washingtonu.

"Hizballáh velmi dobře rozumí tomu, že můžeme v případě vypuknutí války způsobit v Libanonu masivní škody," dodal Galant, přičemž zopakoval, že Izrael válku nechce, ale je připraven na každý scénář.

V pohraniční oblasti mezi Libanonem a Izraelem dochází téměř každý den k přestřelkám mezi izraelskou armádou a bojovníky Hizballáhu, spojence palestinského militantního hnutí Hamás, které vede s Izraelem válku v Pásmu Gazy.

Obavy z toho, že by přestřelky na libanonsko-izraelské hranici přerostly do války, zesílily poté, co Izrael schválil plán na ofenzívu v Libanonu, což vedlo k zintenzivnění přeshraničních přestřelek a k novým výhrůžkám od vedení Hizballáhu.

Galant přitom ve středu uvedl, že Izrael v uplynulých měsících už zabil přes 400 "teroristů" z tohoto libanonského hnutí.

Izraelský ministr obrany také v poslední den své návštěvy Washingtonu uvedl, že nastal výrazný pokrok v souvislosti s dodávkami americké munice do Izraele. Podle Galanta došlo v této věci k odstranění překážek.

Zdá se tak, že Galant a američtí představitelé se pokusili o snížení napětí poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno obvinil Spojené státy ze zadržování zbraní a munice pro Izrael, konstatuje agentura Reuters.

USA jsou největším vojenským podporovatelem Izraele. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena však vyjadřuje znepokojení nad neustále rostoucím počtem obětí války v Pásmu Gazy.

Podle agentury Reuters přitom Spojené státy pozastavily v květnu dodávku 230 a 900 kilových bomb do Izraele kvůli obavám z dosahu, který by jejich použití mohl mít v hustě obydlených oblastech Gazy. Izrael má ale stále od USA dostat jiné zbraně.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izrael Libanon Izraelská armáda

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy