Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael: Na válku s libanonským Hizballáhem jsme připraveni, ale nechceme ji

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelský ministr obrany Joav Galant prohlásil, že Izrael nechce válku s libanonským šíitským hnutím Hizballáh, ale jeho armáda je na ni připravena, uvedl server Times of Israel.

"Pracujeme na politickém řešení. To je vždy lepší volba," řekl ministr Galant během návštěvy izraelských jednotek u severní hranice s Libanonem. "Nechceme válku, ale jsme na ni připraveni."

"Dojde-li na volbu války ze strany Hizballáhu, víme, co dělat. Pokud zvolí mír, odpovíme odpovídajícím způsobem," dodal.

Posledních osm měsíců dochází mezi Hizballáhem a izraelskou armádou k pravidelným přestřelkám na hranicích, což souběžně probíhá s konfliktem v Pásmu Gazy. Obavy z eskalace na izraelsko-libanonské hranici narostly poté, co Izrael schválil plán na ofenzívu v Libanonu.

Galant ve středu varoval Libanon, že v případě války s Hizballáhem může izraelská armáda vrátit zemi "zpět do doby kamenné". Přesto zdůraznil, že izraelská vláda preferuje diplomatické řešení situace.

"Hizballáh velmi dobře rozumí tomu, že můžeme v případě vypuknutí války způsobit v Libanonu masivní škody," dodal Galant, přičemž zopakoval, že Izrael válku nechce, ale je připraven na každý scénář.

V pohraniční oblasti mezi Libanonem a Izraelem dochází téměř každý den k přestřelkám mezi izraelskou armádou a bojovníky Hizballáhu, spojence palestinského militantního hnutí Hamás, které vede s Izraelem válku v Pásmu Gazy.

Obavy z toho, že by přestřelky na libanonsko-izraelské hranici přerostly do války, zesílily poté, co Izrael schválil plán na ofenzívu v Libanonu, což vedlo k zintenzivnění přeshraničních přestřelek a k novým výhrůžkám od vedení Hizballáhu.

Témata:  Izrael Hizballáh Izraelská armáda

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy