Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael: Na válku s libanonským Hizballáhem jsme připraveni, ale nechceme ji

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelský ministr obrany Joav Galant prohlásil, že Izrael nechce válku s libanonským šíitským hnutím Hizballáh, ale jeho armáda je na ni připravena, uvedl server Times of Israel.

"Pracujeme na politickém řešení. To je vždy lepší volba," řekl ministr Galant během návštěvy izraelských jednotek u severní hranice s Libanonem. "Nechceme válku, ale jsme na ni připraveni."

"Dojde-li na volbu války ze strany Hizballáhu, víme, co dělat. Pokud zvolí mír, odpovíme odpovídajícím způsobem," dodal.

Posledních osm měsíců dochází mezi Hizballáhem a izraelskou armádou k pravidelným přestřelkám na hranicích, což souběžně probíhá s konfliktem v Pásmu Gazy. Obavy z eskalace na izraelsko-libanonské hranici narostly poté, co Izrael schválil plán na ofenzívu v Libanonu.

Galant ve středu varoval Libanon, že v případě války s Hizballáhem může izraelská armáda vrátit zemi "zpět do doby kamenné". Přesto zdůraznil, že izraelská vláda preferuje diplomatické řešení situace.

"Hizballáh velmi dobře rozumí tomu, že můžeme v případě vypuknutí války způsobit v Libanonu masivní škody," dodal Galant, přičemž zopakoval, že Izrael válku nechce, ale je připraven na každý scénář.

V pohraniční oblasti mezi Libanonem a Izraelem dochází téměř každý den k přestřelkám mezi izraelskou armádou a bojovníky Hizballáhu, spojence palestinského militantního hnutí Hamás, které vede s Izraelem válku v Pásmu Gazy.

Obavy z toho, že by přestřelky na libanonsko-izraelské hranici přerostly do války, zesílily poté, co Izrael schválil plán na ofenzívu v Libanonu, což vedlo k zintenzivnění přeshraničních přestřelek a k novým výhrůžkám od vedení Hizballáhu.

Témata:  Izrael Hizballáh Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy