Izraelská armáda šikanuje humanitární pracovníky a ochránce lidských práv, kteří působí v oblasti Masáfir Jatá na Západním břehu Jordánu. Tvrdí to odborníci, kteří pracují pro Radu OSN pro lidská práva. V květnu izraelský soud rozhodl, že se oblast stane cvičištěm a střelnicí izraelské armády, což mimo jiné znamená vystěhování 1200 Palestinců, uvedla dnes agentura AFP. Izraelská armáda se k situaci nevyjádřila.
Odborníci poukazují na situaci, kdy izraelská armáda mnoho hodin zadržovala humanitární pracovníky a ochránce lidských práv, přitom jim zabavovala doklady či auta. Experti OSN jsou znepokojeni osudem jednoho aktivisty ze skupiny Youth of Sumud, kterého bude soudit vojenský soud za napadení izraelského vojáka a za vstup na vojenské území. Podle odborníků proti muži neexistují důkazy. Domnívají se, že byl zadržen, protože ho izraelské úřady považují za hlavního organizátora protestů v oblasti.
Podle čtveřice odborníků, kteří monitorují stav lidských práv na palestinských územích, izraelské úřady prokazují při svém postupu "bezbřehou aroganci". "Šikanují také ochránce lidských práv a humanitární pracovníky, kteří se snaží chránit a podpořit lidi čelící závažnému porušování lidských práv v Masáfir Jatá," cituje z jejich prohlášení agentura AFP.
V květnu izraelský nejvyšší soud rozhodl, že kamenitá oblast na jihu Západního břehu Jordánu je od roku 1980 izraelským vojenským prostorem. Tím otevřel cestu k vystěhování obyvatel několika vesnic v oblasti. Podle odborníků OSN tak zhruba 1200 Palestincům hrozí "vynucené vystěhování a arbitrární přesun". Několik desítek lidí už muselo opustit své domovy a jejich stavení byla zbourána.
Témata: Izrael, OSN (Organizace spojených národů)
Související
19. září 2024 22:15
19. září 2024 17:27
17. září 2024 18:51
10. září 2024 15:53
10. září 2024 4:28