Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael v noci zaútočil na Írán, tvrdí tisk

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho víkendový útok.

O úderech informovaly kromě jiných médií i televizní stanice ABC, CBS a CNN, které citovaly představitele USA. Bílý dům se k situaci bezprostředně nevyjádřil. Služební úřad Pentagonu v odpovědi na otázku AFP uvedl, že "v této chvíli nemá co nabídnout."

Írán aktivoval systém protivzdušné obrany nad několika městy poté, co státní televizní stanice informovala, že v blízkosti města Isfahán v centrální části země bylo slyšet výbuchy.

Izraelský útok podle serveru New York Times zasáhl leteckou základnu poblíž středoíránského města Isfahán. Íránská média informovala o explozích v důsledku práce protivzdušné obrany.

Případný rozsah škod zatím není znám. Blízkovýchodní země v některých oblastech dočasně pozastavily provoz letišť.

Izrael se k útoku nevyjádřil a íránští představitelé uvedli, že k Íránu nebyly vyslány žádné střely. Televize Fox News ale sdělila, že šlo o útok, na němž se nepodílely USA, i když o něm byly dopředu informovány.

Izrael varoval, že vrátí úder poté, co Írán během uplynulého víkendu vypálil na svého úhlavního nepřítele stovky raket a bezpilotních letadel. Většinu z nich zachytily systémy protivzdušné obrany.

Víkendový útok následoval po útoku na íránský konzulát v syrském Damašku, ze kterého byl obviněn Izrael.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda Írán

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

23. května 2024 11:38

Kadyrov nabídl Putinovi vyslání dalších bojovníků na Ukrajinu

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v noci na čtvrtek uvedl, že se v Kremlu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nabídl mu vyslání dalších svých bojovníků na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy