Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael věří, že že desítky rukojmí zadržovaných Hamásem v Pásmu Gazy jsou ještě naživu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Vysoce postavený vyjednavač Izraele v pondělí uvedl, že desítky rukojmí zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy jsou s určitostí naživu. Izrael podle jeho slov nemůže souhlasit s přerušením bojů, dokud nebudou všichni zajatci propuštěni na základě dohody. 

"Desítky jsou s určitostí naživu," řekl podle serveru Times of Israel představitel, který však chtěl zůstat v anonymitě. "Nemůžeme je tam nechat dlouho, zahynuli by," dodal.

Hnutí Hamás loni 7. října během útoku na území Izraele zajalo 251 osob, píše AFP. Izrael uvádí, že 116 z nich je stále zadržováno v Pásmu Gazy včetně 41, kteří podle izraelské armády přišli o život.

Americký prezident Joe Biden v květnu představil třífázový plán na ukončení války v Pásmu Gazy, který zahrnuje příměří i propuštění rukojmí. Představitel však pro AFP uvedl, že Izrael konflikt s Hamásem před dosažením dohody o propuštění rukojmí ukončit nemůže, protože militanti by mohli svůj slib porušit a jednání by se prodloužila. " V tomto období - před podpisem dohody - se nemůžeme zavázat k ukončení války ," řekl.

Vyjednavači Izraele podle slov představitele Bidenův plán schvalují. "Očekáváme a čekáme, že hnutí Hamás řekne ano," řekl a dodal, že v případě, že Izrael dohody s Hamásem nedosáhne, izraelská armáda bude pokračovat v bojích.

Válka v Pásmu Gazy vypukla loni 7. října po útoku hnutí Hamás na Izrael, při kterém přišlo o život téměř 1200 lidí. Odvetná izraelská ofenzíva si podle zdravotnických úřadů v Gaze dosud vyžádala nejméně 37.347 obětí, převážně civilistů.

Usáma Hamdán, vysoký představitel Hamásu, v rozhovoru pro CNN uvedl, že není jasné, kolik z 116 rukojmích, které Hamás od 7. října drží v Pásmu Gazy, je stále naživu. 

"K tomu nemám žádné informace. Nikdo o tom nic neví," odpověděl Hamdán na otázku CNN o počtu přeživších rukojmích. "Jsem přesvědčený, že pokud mají psychické problémy, může za to Izrael a jeho činy v Gaze," dodal. Podle něj byli rukojmí propuštěni v lepším stavu, než byli uneseni.

Hamdán také vysvětlil, proč Hamás, který je považován za teroristickou organizaci Spojenými státy a Evropskou unií, odmítl návrh na příměří. Podle něj musí Izrael nejprve přistoupit na úplné zastavení bojů, než začne vyjednávání o osvobození rukojmích z obou stran konfliktu.

"Potřebujeme jasný souhlas Izraele s ukončením bojů, úplné stažení z Gazy, které umožní Palestincům určit si vlastní budoucnost, a ukončení obléhání našeho území (...) Pak můžeme začít jednat o spravedlivé dohodě o výměně zajatců," uvedl pro CNN. "Izraelci chtějí přerušit boje jen na šest týdnů a pak je znovu obnovit. Američané zatím nedokázali přesvědčit Izrael, aby přijal úplné ukončení bojů," řekl Hamdán.

Návrh příměří, který oznámil americký prezident Joe Biden, předpokládá tři fáze. Po zastavení bojů a propuštění části rukojmích by se izraelská armáda stáhla z obydlených oblastí Gazy a umožnila návrat palestinských civilistů. Tato fáze by trvala šest týdnů.

Ve druhé fázi by byli propuštěni zbývající rukojmí, boje by se trvale ukončily a izraelská armáda by se zcela stáhla z Gazy. Poslední fáze by zahrnovala obnovu zničeného Pásma Gazy. Hamás s tímto plánem obecně souhlasí, ale vyjádřil pochybnosti, zda ho Izrael dodrží, uvádí Reuters.

Hamdán také odmítl zprávy deníku The Wall Street Journal (WSJ), které tvrdily, že lídr Hamásu v Gaze Jahjá Sinvár "vítá" smrt civilistů jako "nezbytnou oběť". Podle něj jde o falešnou zprávu vytvořenou někým, kdo není Palestinec, aby vyvinul tlak na Hamás a vyprovokoval jejich vůdce.

Sinwár údajně věří, že narůstající počty civilních obětí války v Gaze jsou pro Hamás výhodnější než ukončení bojů.

WSJ napsal, že zkoumal desítky textových zpráv, které Sinwár poslal vyjednavačům. Sinwár se od útoku 7. října 2023 na Izrael neukázal na veřejnosti a je považován za jednoho z hlavních organizátorů tohoto útoku, při kterém zemřelo přibližně 1200 lidí. Předpokládá se, že se ukrývá v komplikované síti tunelů Hamásu v Gaze.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem HAMÁS Izraelská armáda

Aktuálně se děje

25. června 2024 15:23

Evropa má vážný problém se svou obranou. Německo, Francie a Polsko začaly jednat

Německo, Francie a Polsko plánují společně nakupovat zbraně dlouhého dosahu, protože jejich nedostatek vnímají jako závažný problém pro evropskou obranu. Oznámil to německý ministr obrany Boris Pistorius po pondělním setkání se svými francouzskými a polskými protějšky v Paříži, informoval server France24. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy