Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael vyšle delegaci jednat s Hamásem o propuštění rukojmí

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Izraelská vláda se rozhodla vyslat delegaci k dalším jednáním o propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, informuje server Times of Israel.

Netanjahu o tomto rozhodnutí informoval ve čtvrtečním telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena. Podle jeho kanceláře mu sdělil, že delegace bude jednat o rukojmích, které Hamás zadržuje v Pásmu Gazy, ale že Izrael ukončí tamní válku až po dosažení všech svých cílů.

Místo ani čas nadcházejících rozhovorů nejsou dosud známy.

Na základě dohody z konce listopadu, zprostředkované Spojenými státy, Katarem a Egyptem, bylo propuštěno přes 100 z asi 240 rukojmích výměnou za osvobození 240 Palestinců z izraelských věznic. Od té doby je Netanjahu pod rostoucím tlakem, aby zajistil propuštění zbývajících rukojmích.

Izraelský premiér svolal na čtvrtek večer zasedání bezpečnostního kabinetu, kde měla být prodiskutována reakce Hamásu na návrh dohody o příměří v Pásmu Gazy, který v květnu představil americký prezident Joe Biden. Před tímto zasedáním měl Netanjahu diskutovat o nových návrzích Hamásu se svým vyjednávacím týmem, který jedná jménem Izraele.

Ve středu dostal Izrael odpověď hnutí Hamás na návrh dohody o příměří, která zahrnuje propuštění 120 rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy, uvedl server Times of Israel.

Reuters s odkazem na nejmenovaného palestinského představitele uvedla, že Hamás prokázal flexibilitu ohledně některých ustanovení návrhu, což by mohlo vést k rámcové dohodě, pokud by ji Izrael přijal.

Hamás trvá na tom, že každá dohoda musí ukončit téměř devět měsíců trvající konflikt v Pásmu Gazy a zajistit stažení izraelských jednotek z této oblasti. Izrael však tvrdí, že dokud Hamás nezlikviduje, bude přijímat pouze dočasné přerušení bojů.

Návrh příměří zahrnuje postupné propuštění izraelských rukojmích a stažení izraelských sil ve dvou fázích. Dále hovoří o propuštění palestinských vězňů, obnově Gazy a návratu těl zesnulých rukojmích, což by mělo proběhnout ve třetí fázi.

Sám Hamás přitom americký návrh příměří v Pásmu Gazy odmítl. Uvedl to izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují. 

"Večer obdržel Izrael prostřednictvím zprostředkovatele odpověď od Hamásu. Ve své odpovědi Hamás odmítl návrh na propuštění rukojmí, který předložil americký prezident Joe Biden," řekl agentuře nejmenovaný izraelský představitel. "Hamás změnil všechny klíčové a nejdůležitější parametry," dodal.

Americký prezident Biden předložil 31. května plán na příměří, který kromě samotného příměří zahrnuje i propuštění všech rukojmí a významné a udržitelné zvýšení humanitární pomoci pro tuto oblast. 

Rada bezpečnosti OSN následně schválila rezoluci předloženou Spojenými státy podporující dohodu o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Rusko se hlasování zdrželo. OSN to uvedla na svém webu.

Text rezoluce, kterou podpořilo 14 z celkem 15 členů Rady bezpečnosti, "vítá" návrh na příměří a propuštění rukojmí, který 31. května představil americký prezident Joe Biden, a vyzývá příslušné strany, aby "bezodkladně a bezpodmínečně v plné míře implementovaly jeho podmínky."

Jde o první rezoluci přijatou Radou bezpečnosti OSN, která vyjádřila podporu plánu na příměří zaměřené na ukončení ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v Gaze. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Benjamin Netanjahu

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.