Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda: Na noční útok Íránu odpovíme činy a ne slovy

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Foto: washingtonpost.com

Izraelská armáda odpoví na noční útok Íránu "činy a ne slovy". Vyplývá to z oficiálního účtu izraelských obranných sil (IDF) na sociální síti X s tím, že se tak bez další podrobností vyjádřil mluvčí IDF v rozhovoru pro íránskou exilovou televizi Iran International.

"Každá akce vyvolá nějakou reakci, ne však ve slovech, ale v činech, " uvádí se persky v dalším příspěvku na zmíněném účtu, informuje agentura DPA.

Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael více než 300 bezpilotními letadly a raketami, informovala izraelská armáda. Izraeli a jeho spojencům, včetně USA či Británie, se podařilo sestřelit až 99 procent z nich.

Bezprecedentní útok byl podle Teheránu odvetu za Izraeli připisován nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku i jiné "zločiny" včetně války proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Dosud není zřejmé, jak Izrael zareaguje. O dalším postupu jedná odpoledne izraelský vojenský kabinet. Mnozí světoví lídři útok odsoudili a obě strany vyzvali ke zdrženlivosti ve snaze vyhnout se další eskalaci napětí.

Izrael hlásil po útoku jen menší škody na jedné vojenské základně. Podle místních médií byla hospitalizována po útoku přinejmenším 12 lidí včetně sedmileté dívky z města Arad, které vážně zranil šrapnel z rakety.

Nejméně osm dalších lidí utrpělo lehká zranění, buď je zasáhl šrapnel, nebo se zranili při útěcích do úkrytů.

Témata:  Izrael Izraelská armáda

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy