Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda neprověřila místo útoku, následky jsou tragické

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: News.xinhuanet.com

Izraelská armáda přiznala, že ve středu v noci útočila na dům palestinské rodiny na místě, které rozvědka neprověřila několik měsíců. Nikdo se ani těsně před útokem nepřesvědčil o tom, zda v domě nejsou civilisté. Bomba shozená na domek zabila osmičlennou rodinu. Místo bylo zaměřeno na základě neplatné informace, podle níž tam mělo být velitelství radikální organizace Islámský džihád.

Ve čtvrtek, po 48 hodinách bojů mezi izraelskou armádou a palestinskou skupinou Islámský džihád, bylo dohodnuto příměří, které pak bylo několikrát porušeno. Na palestinské straně padlo 34 lidí a přes 100 bylo zraněno, v Izraeli ošetřili na 60 zraněných.

Smrt početné palestinské rodiny vyvolala značné rozhořčení. Její dům byl na seznamu armádních cílů v Pásmu Gazy, avšak armáda přiznala, že za minulý rok místo nikdo znovu neprověřil.

Chatrný dům s plechovou střechou byl v Dajr Balláhu v Pásmu Gazy a v armádních spisech byl označen jako potenciální cíl útoku a součást infrastruktury. Armáda objekt považovala za součást komplexu domků a skleníků, využívaných palestinskými radikály při výcviku.

Bezprostředně po útoku izraelský armádní mluvčí zveřejnil fotografii velitele raketového oddílu Islámského džihádu Rasmího abú Malhúse, který byl podle mluvčího cílem. Později ale armáda přiznala, že toto prohlášení bylo chybné a že nikdo tohoto jména není vojsku znám. Mluvčí, jehož úkolem je informovat o dění v armádě v arabštině a který má množství příznivců na sociálních sítích, i dnes nechal informaci o abú Malhúsovi na svém facebookovém účtu.

Případ se vyšetřuje a armáda zatím neví, proč byla na místě rodina s malými dětmi. Palestinci tvrdí, že tam žila už delší čas, jeden ze sousedů řekl, že místo obývala 20 let. V lokalitě není elektřina ani tekoucí voda, rodina byla chudá a živila se chovem zvířat a pěstováním. Pohřbu se zúčastnilo několik tisíc lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo nejstarší oběti 45 let; o život přišel také sedmiletý chlapec a dvě batolata.

Témata:  Izrael Izraelská armáda Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy)

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy