Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda potvrdila zabití velitele hnutí Hizballáh

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda v úterý potvrdila zabití velitele proiránského šíitského hnutí Hizballáh, k němuž došlo při útoku na jižní Libanon.

Informovala o tom agentura AFP, která dodala, že Íránem podporované hnutí v reakci na izraelský dronový útok vyslalo směrem k izraelské vojenské základně u severoizraelské obce Bejt Hillel několik dronů s výbušninou.

Izraelská armáda svou oběť identifikovala jako Ismáila Júsufa Baze, jehož hodnost je ekvivalentní veliteli brigády a údajně působil ve vedení vojenského křídla Hizballáhu a v poslední době byl velitelem v pobřežní oblasti, přičemž se "podílel na postupech a plánování odpalování raket a protitankových střel z pobřežní oblasti v Libanonu směrem na Izrael, doplnil deník The Times of Israel (TOI).

Útok Hizballáhu na izraelském území si vyžádal tři raněné. Izraelská armáda prověřuje, pro co se během tohoto útoku v izraelském pohraničí nerozezněly varovné sirény.

Hizballáh sídlící v Libanonu se od začátku války Izraele proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamas pouští do přeshraničních přestřelek s izraelskými jednotkami v libanonsko-izraelském pohraničí, připomněla britská zpravodajská televize Sky News.

Dodala, že v oblasti Blízkého východu Írán v různé míře podporuje, financuje a školí několik svých spojeneckých militantních formací. Kromě Hamásu v palestinském pásmu Gazy jsou to i husí povstalci v Jemenu, Hizballáh v Libanonu a mnoho dalších frakcí se sídlem v Sýrii a Iráku.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda Hizballáh

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy