Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda potvrdila, že operuje i v centru Rafahu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda v pátek potvrdila rozšíření své pozemní operace i do centra palestinského města Rafah na jihu Pásma Gazy. Vojáci tam podle ní objevili raketomety a tunely militantního hnutí Hamás a zlikvidovali sklad zbraní, informovala agentura AP.

Izraelská armáda spustila pozemní útok na Rafah 6. května, přičemž se soustředila především na východní části tohoto města a oblasti u hranic Pásma Gazy s Egyptem.

Tento týden se přesunula také do západní části Rafahu, kde se nachází uprchlický tábor Tal as-Sultán. Svědci odtud podle Reuters hlásili intenzivní boje armády s militanty Hamásu. Minulý týden si tam izraelský nálet vyžádal přes 45 životů a desítky zraněných.

Z pátečního prohlášení armády bezprostředně nevyplývá, kde přesně v centrální části Rafahu probíhají její operace. Předchozí informace však poukazovaly na razie v uprchlickém táboře Šábura a oblasti v okolí centra města.

Izrael tvrdí, že ofenzíva v Rafahu má zásadní význam pro likvidaci militantů Hamásu. Armáda s tažením pokračuje i přes rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, který Izraeli nařídil okamžitě zastavit útok na Rafah.

Válka v pásmu Gazy vypukla po 7. říjnu 2023, kdy palestinská komanda bezprecedentním způsobem zaútočila na jih Izraele, kde zabila přibližně 1200 lidí a dalších přes 250 odvlekla do pobřežní enklávy. Izraelská armáda v odvetě spustila rozsáhlou ofenzívu, která si dosud podle gazských úřadů vyžádala již přes 36.200 obětí, většinou žen a dětí.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy