reklama

"Cíle této války vyžadují dlouhotrvající boje a my se na to připravujeme," řekl mluvčí armády Daniel Hagari v neděli večer. "Plánujeme řízení sil operujících v terénu, zabýváme se systémem záloh, ekonomikou, obnovou sil a pokračujeme v procesech bojového výcviku."

Někteří rezervisté se tento týden vrátí ke svým rodinám a zaměstnání, což pomůže izraelské ekonomice a umožní záložníkům "nabrat síly pro nadcházející aktivity" v novém roce, uvedl Hagari. Boje budou pokračovat a tito záložníci ještě budou zapotřebí.

Kromě toho bude pokračovat výcvik důstojníků. Poté, co získali zkušenosti v bojích v Pásmu Gazy, dostanou další výcvik, aby se posílily řady velitelů, doplnil mluvčí.

Obyvatelé jedné z částí města Gazy na severu palestinského území informovali o odjezdu izraelských tanků. V dalších čtvrtích a jiných částech severu Pásma Gazy tanky zůstávají.

Boje ve střední části palestinského území nepolevují, a Hamás ukázal, že i po více než 12 týdnech války je schopen na Izrael útočit. Izraelský činitel naznačil možnou změnu taktiky a oznámil, že armáda tento měsíc stáhne některé jednotky z Gazy a přejde do fáze více lokalizovaných "dokončovacích" operací.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už v sobotu prohlásil, že válka v Pásmu Gazy potrvá ještě "mnoho měsíců". Zopakoval, že izraelská operace v Gaze potrvá do té doby, než se podaří eliminovat militantní hnutí Hamás a zajistit návrat všech izraelských rukojmích.

"Válka potrvá mnoho měsíců. Zaručíme, že Gaza přestane být pro Izrael hrozbou. Krok za krokem likvidujeme kapacity Hamásu a zlikvidujeme i jeho vůdce," uvedl Netanjahu na tiskové konferenci.

Zdůraznil, že izraelská armáda v Pásmu Gazy provádí "komplexní" bojové operace a potřebuje čas k dosažení svých cílů. Doposud se podle něj podařilo zabít přibližně 8000 militantů.

Během bojů v Gaze zahynulo podle údajů palestinské strany již přes 21.670 lidí. Izrael zdůrazňuje, že za masové civilní oběti i nepříznivou humanitární situaci v Gaze je zodpovědný Hamás, který využívá Palestince jako živé štíty a má základny nebo sklady v areálech nemocnic, škol a zařízení OSN. Hamás to popírá.

Izraelský ministr obrany Joav Galant také už dlouhodobě tvrdí, že porazit palestinské hnutí v Pásmu Gazy bude vyžadovat nejméně několik měsíců vojenského úsilí.

Řekl to bezpečnostnímu poradci Bílého domu Jakeovi Sullivanovi během jeho dvoudenní návštěvy Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu sdělil Sullivanovi, že Izrael bude vést válku proti Hamásu "až do úplného vítězství".

Galant zdůraznil, že Hamás budoval svou infrastrukturu v Pásmu Gazy po dobu více než deseti let a zničení této teroristické skupiny, kterou považují za teroristickou organizaci EU i USA, bude trvat déle než několik měsíců. Hamás převzal kontrolu nad Pásmem Gazy v roce 2007 po porážce umírněnější strany Fatah Mahmuda Abbáse.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na počátku prosince varoval, že izraelský cíl zlikvidovat palestinskou militantní organizaci Hamás může skončit desetiletou válkou.

"Myslím si, že se nacházíme v bodě, kdy izraelské úřady budou muset přesněji definovat svůj cíl a požadovaný konečný stav," uvedl Macron na tiskové konferenci na okraj klimatické konference COP28 v Dubaji.

"Co je totální zničení Hamásu a myslí si někdo, že je to možné? Pokud ano, válka bude trvat 10 let," zdůraznil v Macron.

Netanjahu už dříve prohlásil, že válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí.

V komentáři pro americký deník Wall Street Journal Netanjahu uvedl, že jsou tři předpoklady pro dosažení míru v oblasti. Konkrétně zmínil zničení teroristického hnutí Hamás, demilitarizaci Pásma Gazy a deradikalizaci palestinské společnosti.

Ke zničení Hamásu je podle Netanjahua nutné zlikvidovat jeho vojenské kapacity a ukončit jeho vládu v Pásmu Gazy. Izrael ve snaze o dosažení tohoto cíle postupuje v plném souladu s mezinárodním právem, tvrdí premiér. Zdůraznil, že ke strategii Hamásu patří využívání civilistů jako lidských štítů.

Pro demilitarizaci Gazy bude třeba vytvořit dočasnou bezpečnostní zónu po obvodu pásma a také kontrolní mechanismus na hranici mezi enklávou a sousedním Egyptem, který se bude řídit podle bezpečnostních potřeb Tel Avivu. Podle premiéra je očekávání, že Gazu odzbrojí sami Palestinci, nerealistické.

Netanjahu se domnívá, že k deradikalizaci je třeba zajistit, aby si palestinské děti vážily života a nebylo jim kázáno o vraždění Židů. "Palestinskou občanskou společnost je třeba transformovat tak, aby její obyvatelé podporovali boj proti terorismu, a ne jeho financování," napsal.

"Jakmile bude Hamás zničen, Gaza demilitarizována a palestinská společnost zahájí proces deradikalizace, bude možné Gazu obnovit a vyhlídky na širší mír na Blízkém východě se stanou realitou," dodal premiér v komentáři pro WSJ.