Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda zmařila rozsáhlý útok Hamásu v den výročí masakru

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda oznámila, že palestinské militantní hnutí Hamás plánovalo v pondělí ráno odpálit rakety na Izrael, ale tyto plány byly zmařeny. Jak informoval deník Times of Israel (TOI), armáda upřesnila, že identifikovala bezprostřední hrozbu po přípravách Hamásu na útok a jejich záměr ostřelovat Izrael.

Izraelské letectvo následně v pásmu Gazy zneškodnilo několik raketometů a tunelů, přičemž k zásahu došlo krátce před 06:30, kdy Hamás plánoval zahájit útok. Přesto Hamásu v tuto dobu podařilo vypustit čtyři rakety směrem k jihoizraelskému kibucu Sufa, z nichž tři byly zneškodněny a čtvrtá dopadla na otevřené prostranství.

Varovné sirény upozornily obyvatele na jihu Izraele na hrozící útok, a to zrovna v době, kdy v komunitách probíhala shromáždění k prvnímu výročí teroristického vpádu Hamásu 7. října 2023. Jedno z těchto shromáždění proběhlo za účasti izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga.

Podle TOI se Hamás k odpálení raket přihlásil. Izraelská armáda v noci na pondělí útočila na cíle spojené s Hamásem v centru pásma Gazy, které představovaly hrozbu pro izraelské síly operující v oblasti Necarimského koridoru.

Izraelská armáda už v neděli oznámila, že Hamás se pravděpodobně pokusí o další útoky v den prvního výročí svého vpádu. Tuto skutečnost dokládala koncentrace jeho sil v pásmu Gazy a na hranicích enklávy.

Izraelská vláda se rozhodla ustanovit 7. říjen jako památný den obětí bezprecedentního útoku Hamásu, který vedl k vypuknutí války v pásmu Gazy. Útok 7. října 2023 měl za následek přibližně 1160 obětí, z nichž většina byli civilisté, a vedl k únosu přibližně 250 izraelských a zahraničních rukojmích. Některé z nich Hamás propustil během příměří v listopadu, ale mnozí stále zůstávají v zajetí nebo byli usmrceni.

Izrael v reakci na tento útok zahájil masivní vojenskou ofenzivu v pásmu Gazy. Vysoký počet palestinských obětí podle izraelských představitelů způsobuje to, že Hamás umisťuje svou vojenskou infrastrukturu do civilních objektů, jako jsou školy a nemocnice, a zneužívá palestinské civilisty jako lidské štíty. Hamás tato obvinění popírá, i když je v mnoha zemích považován za teroristickou organizaci.

Hnutí Hizballáh ale raketový útok provedlo, a ten zasáhl izraelské město Haifa, třetí největší v zemi, jak v noci na pondělí oznámila místní policie. Podle zpráv TOI bylo při útoku zraněno nejméně pět lidí.

Libanonské militantní hnutí Hizballáh prohlásilo, že rakety byly vypáleny na vojenskou základnu jižně od Haify v odvetě za smrt svého vůdce Hasana Nasralláha. Město zasáhly dvě rakety a izraelská armáda nyní celý incident vyšetřuje.

Podle policie útok poškodil budovy a pět lidí bylo se zraněními hospitalizováno v Rambamově nemocnici, uvedl TOI. Kromě toho pět raket zasáhlo izraelské město Tverja, které leží asi 66 kilometrů východně od Haify, jak informovala místní média.

Izraelská armáda v neděli oznámila, že její stíhačky zaútočily na infrastrukturu Hizballáhu v Bejrútu. Údery také zasáhly cíle hnutí na jihu a východě Libanonu, včetně skladů zbraní a odpalovacích zařízení.

Izrael zároveň obvinil Hizballáh, že záměrně umísťuje svá velitelství a zbraně pod obytné budovy v centru Bejrútu, čímž ohrožuje civilní obyvatelstvo.

Témata:  Izrael Izraelská armáda HAMÁS

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.