Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak Češi oslavili 30 let svobody? Prestižní deník je dost udiven

V Praze vrcholí oslavy 17. listopadu Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí
V Praze vrcholí oslavy 17. listopadu Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí
Foto: Jiří Schott / INCORP images

Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které uplynulo třicet let. Napsal to dnes prestižní francouzský list Le Monde, podle kterého se v Česku i na Slovensku protestovalo proti místním vládám.

Oslavy třicátého výročí sametové revoluce se v obou zemích nesly ve znamení "pozoruhodné občanské mobilizace", a to v regionu, jenž čelí "odchylkám" Maďarska a Polska, které se podle Le Monde odklonily od principů liberální demokracie.

Výročí pádu komunistického režimu Češi a Slováci využili k protestu proti svými vládám, "sice demokraticky zvoleným, ale obviňovaným z populismu a korupce".

Své čtenáře Le Monde informuje mimo jiné o "mohutné sobotní demonstraci" v Praze na Letné, kterou svolal spolek Milion chvilek pro demokracii na protest proti "liberálovi a oligarchovi" Andreji Babišovi.

Francouzský list také upozornil, že odpůrci českého premiéra jsou sice silní v metropoli, ve zbytku země ale "díky štědrým sociálním opatřením" včetně slev na jízdném zůstává ministerský předseda populární.

Jak v Česku, tak na Slovensku, kde se o víkendu rovněž protestovalo proti vládě, jsou hnacími silami protestů především mladí lidé, upozornil Le Monde.

Témata:  17. listopadu Le Monde Andrej Babiš 30 let od sametové revoluce Česká republika

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.