Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak smrtící je koronavirus? Británie se nemůže dopočítat obětí, statistiky se velmi liší

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Britský statistický úřad ONS dnes oznámil, že k 1. květnu v Anglii a Walesu eviduje 34.978 úmrtí spojovaných s covidem-19. Podle agentury Reuters to při započítání dříve zveřejněných dat ze Skotska a Severního Irska znamená, že epidemie nemoci z koronaviru měla v Británii už 3. května více než 38.000 potvrzených či pravděpodobných obětí. Oficiální bilance se dostala nad 30.000 mrtvých až minulý týden těsně poté, co se stala nejvyšší v Evropě.

Polemiky kolem počtu úmrtí hlášeného vládou v Británii trvají už řadu týdnů, neboť ministerstvo zdravotnictví dlouho oznamovalo pouze případy z nemocnic. Na konci dubna přístup změnilo a v oficiální statistice už figurují i úmrtí nakažených v domovech důchodců a v domácnostech.

Komentátoři ale vzhledem k rezervám ve stopování nákazy považují za směrodatný spíše rozdíl celkového počtu úmrtí v zemi oproti průměru z minulých roků. Ten nasvědčuje tomu, že kvůli epidemii už zemřelo přes 50.000 obyvatel.

Our weekly deaths data for England show of all deaths occurring up to 1 May (registered up to 9 May), 33,337 involved #COVID19 For the same period▪️ @DHSCgovuk reported 25,282 COVID-19 deaths▪️ @NHSEngland reported 21,647 hospital deaths➡️ https://t.co/gQSr8YiGUs pic.twitter.com/LBaTJfS0yg

— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) May 12, 2020

Statistika ONS vychází z informací uvedených na úmrtních listech a zahrnuje i případy, u nichž diagnóza covidu-19 nebyla laboratorně potvrzena. V týdnu končícím 1. květnem podle statistiků nastalo 2423 úmrtí spojovaných s nemocí způsobovanou virem SARS-CoV-2, za předchozí týden jich evidovali bezmála 2800.

Britské ministerstvo zdravotnictví v pondělí večer hlásilo, že po pozitivním testu na koronavirus umřelo už 32.065 lidí. Oficiální bilance zůstává nejhorší v Evropě, to ovšem neplatí při zohlednění počtu obyvatel. Například statistik z Cambridgeské univerzity David Spiegelhalter srovnávání čísel z nejhůře zasažených zemí o víkendu vzhledem k odlišným souvislostem označil za "naprostou pitomost".

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

15. července 2026 21:01

Počasí: Brnem se prohnala supercela, další se objevila na Břeclavsku

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před nebezpečnými jevy kvůli výskytu slabší supercely přímo nad Brnem. Podle radarových údajů hrozí při jejím přechodu kroupy o velikosti kolem 2 centimetrů, doprovázené velmi intenzivními srážkami a silnými nárazy větru. Celý systém se momentálně pohybuje velmi pomalu směrem k jihovýchodu a lidé by měli jeho další vývoj sledovat prostřednictvím meteorologických radarů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy