Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak ukončit válku v Pásmu Gazy? Ministři arabských zemí chtějí jednat s EU

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Pixabay

Ministři arabských zemí se v pondělí setkají v Bruselu se svými protějšky z Evropské unie, aby hledali společné řešení pro ukončení války v Pásmu Gazy a nastolení trvalého míru. Uvedl to zvláštní představitel EU pro mírový proces na Blízkém východě Sven Koopmans. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zástupci Saúdské Arábie, Egypta, Jordánska, Kataru a Spojených arabských emirátů se zúčastní pravidelného setkání ministrů zahraničních věcí Rady EU, uvedl Koopmans.

EU má různé postoje k válce v Pásmu Gazy po krvavém útoku Hamásu na Izrael 7. října. Rozdíly se znovu projevily ve středu, kdy Španělsko a Irsko oznámily, že uznají palestinský stát, zatímco Francie a Německo uvedly, že na to není správný čas.

Koopmans však zdůraznil, že členské státy EU se shodují na základních prioritách: ukončení války, zabránění regionálního konfliktu a dosažení mírového řešení, kde by Izrael a Palestinci žili vedle sebe.

Představitel EU odmítl poskytnout podrobnosti o pondělních jednáních, ale uvedl, že k nastolení míru je zapotřebí značného úsilí, do kterého se zapojí Spojené státy, arabské a evropské země.

Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou síly židovského státu proti militantům palestinského radikálního hnutí Hamás. Pro americkou zpravodajskou stanici CNN to v úterý řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

"Opětovné osídlení Pásma Gazy nikdy nepřicházelo v úvahu. Někteří moji voliči z toho sice nejsou nadšeni, ale je to můj postoj," řekl Netanjahu v rozhovoru pro CNN.

Mnozí pravicoví nacionalističtí ministři Netanjahuovy koalice se totiž opakovaně vyslovili pro opětovné osídlení Pásma Gazy židovskými osadníky. Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir dokonce v úterý prohlásil, že by tam chtěl sám žít.

Jakmile bude Hamás poražen, musí se dosáhnout trvalé demilitarizace Pásma Gazy, řekl Netanjahu a dodal, že "jedinou silou, která může v dohledné budoucnosti zabránit obnovení terorismu, je Izrael".

"Zároveň chceme - já chci - civilní správu, kterou budou řídit obyvatelé Pásma Gazy, kteří nejsou z Hamásu, ale ani nejsou odhodláni nás zničit," prohlásil premiér.

Člen válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu prohlásil, že on, jakož i další členové jeho středopravicové strany Národní jednota opustí Netanjahuovu vládu, pokud premiér do 8. června nepředloží plán poválečného uspořádání Pásma Gazy. Tento armádní generál ve výslužbě a bývalý ministr obrany nastoupil do válečného kabinetu jako ministr bez portfolia.

Zúčastněné strany se snažily demonstrovat národní jednotu po útocích vedených Hamásem a dalšími extremistickými skupinami 7. října 2023, při kterých zahynulo více než 1200 lidí. Tento bezprecedentní útok vyvolal válku v Pásmu Gazy, přičemž Izrael reagoval masivními leteckými útoky a pozemní ofenzívou.

Národní unie je ve skutečnosti opoziční strana. V průzkumech veřejného mínění je v současnosti daleko před Netanjahuovou stranou Likud, připomíná DPA.

Netanjahu už dříve prohlásil, že chce, aby toto území zůstalo v dohledné budoucnosti pod izraelskou vojenskou kontrolou. Dosud však odmítl předložit plán správy a obnovy Pásma Gazy po skončení války proti hnutí Hamás.


 
 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem EU Izrael

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.