Rusko hodlá prosazovat vlastní přístupy k ochraně klimatu a navrhnout alternativní řešení globálního oteplování oproti plánům podporovaným Západem. V pátek to uvedl náměstek ruského ministra energetiky Pavel Sorokin.
Vztahy mezi Ruskem a Západem jsou kvůli invazi na Ukrajinu na nejnižším bodě za několik desetiletí a v řadě oblastí, včetně klimatu, existují zásadní rozpory.
Rusko, které má největší zásoby zemního plynu na světě, v současnosti pracuje na nové energetické strategii do roku 2050. Sorokin na energetické konferenci uvedl, že tato strategie bude zahrnovat opatření, která nebudou brzdit rozvoj Ruska. Dodal, že Moskva bude podporovat "spřátelené země" v podobných krocích.
Podle Sorokina má zvyšování energetické účinnosti velký potenciál pro řešení klimatické krize, a v Rusku je tento potenciál odhadován na 20–30 %. Navíc zdůraznil, že redukce emisí by neměla být založena jen na větrných a solárních elektrárnách, ale i na využívání zdrojů, jako je plyn, jaderná a vodní energie.
Rusko často tvrdí, že zemní plyn je klíčový v boji proti změně klimatu a měl by i nadále hrát významnou roli v energetické spotřebě. Nicméně, někteří klimatologové upozorňují, že zvyšování produkce zemního plynu a s tím spojené emise metanu jsou jednou z hlavních příčin globálního oteplování.
Reuters také uvádí, že Sorokinovy výroky mohou signalizovat potenciální konflikty na nadcházejícím summitu OSN o klimatu (COP29), který se bude konat v listopadu v Ázerbájdžánu.
Související
22. listopadu 2024 11:34
22. listopadu 2024 9:18
22. listopadu 2024 3:00