reklama

Japonsko má 126 milionů obyvatel a zdejší průměrný věk je nejvyšší na světě. Loni v Japonsku zemřelo přibližně 1,4 milionu lidí, o 9300 méně, než v roce předchozím. Po vypuknutí epidemie covidu-19 panovaly obavy, že Japonci budou snadnými oběťmi covidu-19. Doposud však zemřelo necelých 7600 nakažených. Počet nových případů nákazy koronavirem v Japonsku nikdy nepřesáhl 8000 případů denně, týdenní průměr je v současnosti 1200 případů za den.

Z japonských oficiálních statistik není možné určit přesný důvod poklesu počtu úmrtí. Dřívější data však ukázala, že v zemi výrazně poklesl počet onemocnění dýchacích cest, důvodem je nejspíš důsledné nošení roušek a udržování rozestupů v rámci protiepidemických opatření. V Japonsku se také během posledního roku objevily u vstupů do všech obchodů a pracovišť dezinfekce.

Dalším důvodem je pokles počtu úmrtí při dopravních nehodách za loňský rok o 12 procent, protože lidé méně často cestují za prací. Na japonských silnicích zemřelo 2839 lidí, nejméně od roku 1948, kdy se tento údaj začal sledovat.

Loňský pokles počtu úmrtí je vítaným jevem, statistiky ale ukrývají i skutečnost, že v Japonsku loni stoupl počet sebevražd o téměř čtyři procenta, mezi ženami o téměř 15 procent. Podle odborníků je důvodem k sebevraždám stres spojený s epidemií covidu-19, zejména strach ze ztráty zaměstnání, izolace a rostoucí objem povinností kladených na ženy doma.

reklama