Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonský premiér podruhé za deset měsíců změnil složení vlády

Fumio Kišida
Fumio Kišida
Foto: Official Website of the Prime Minister of Japan and His Cabinet

Japonský premiér Fumio Kišida dnes vyměnil část ministrů své vlády, která přišla kvůli nevyjasněným kontaktům s Církví sjednocení o velkou část přízně veřejnosti. Jde o druhou zásadní personální změnu v kabinetu za deset měsíců Kišidova vedení.

Podle agentury AP si funkce udrželo pět ministrů, pět bývalých bylo povoláno zpět a jmenováno bylo devět nováčků.

O Církvi sjednocení známé také jako Moonova sekta se mluví v souvislosti s expremiérem Šinzó Abem, jehož 8. července zavraždil muž s motivem vázaným na tuto organizaci.

Kišida řekl, že podmínkou zapojení lidí do vlády bude prověření jejich kontaktů se sektou.

Podle agentury Reuters požaduje Kišida, aby všichni členové vládní Liberálnědemokratické strany s touto organizací přerušili vztahy. Šéf místní pobočky sekty Tomihiro Tanaka řekl, že pokud je to pravda, jde o nešťastné rozhodnutí.

Vláda za okolnosti Abeho vraždy platí poklesem obliby. Podle průzkumu, který zveřejnila v pondělí televize NHK, klesla podpora vládě mezi občany z 59 na 46 procentních bodů. Většina účastníků průzkumu sdělila, že politici dodatečně nevysvětlili své kontakty s Moonovou sektou.

Premiér personální změny odůvodnil tím, že jsou nezbytné, aby se Japonsko vyrovnalo s "největšími poválečnými krizemi", jako jsou koronavirová epidemie, inflace, napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem a ruská válka proti Ukrajině.

Podle AP byli vyměněni ti ministři, kteří svazky s Moonovou sektou přiznali. Je mezi nimi i dosavadní ministr obrany Nobuo Kiši, což je Abeho mladší bratr. Řekl, že členové sekty pracovali jako dobrovolníci na jeho předvolební kampani. Kontakty přiznal rovněž šéf bezpečnostního výboru Satoši Ninoju.

Podle AP svěřil Kišida významná ministerstva jako diplomacii, obranu, hospodářskou bezpečnost a také rozhodování o pandemických opatřeních politickým veteránům. Snaží se ale také upevnit jednotu mezi politiky v době, kdy se mluví o mocenském boji s Abeho frakcí.

Moonovu sektu založil roku 1954 v Jižní Koreji reverend Sun Myung Moon, církev působí převážně v Jižní Koreji, USA a Japonsku. Hlásá sjednocení všech náboženství a chce vytvořit "dokonalou rodinu" moonistů, obnovit čistotu světa a nastolit v něm mír a harmonii. Za tímto účelem pořádá takzvané hromadné svatby s cílem založit "dokonalou rasu", která ovládne svět. Od 80. let čelí obvinění z nečestného lákání nových členů a vynucování si hodnotných darů. Abeho vrah vyšetřovatelům řekl, že sekta přivedla na mizinu jeho matku.

Témata:  Japonsko Fumio Kišida

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.