Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

JAR už eviduje opakování nákazy novou variantou omikron

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Jihoafrická republika zaznamenala od pondělka zdvojnásobení rychlosti denních případů koronaviru. Podle Michelle Groomeové z tamního institutu nakažlivých chorob (NICD) je patrný exponenciální růst infekcí už dva týdny. NICD zjistil také opakované nákazy variantou omikron, což nebyl případ předchozích variant. JAR jako první v listopadu upozornila na novou variantu koronaviru omikron.

"Původně nákaza chránila před další nákazou variantou delta, avšak to není případ varianty omikron," sdělila dnes na briefingu organizovaném Světovou zdravotnickou organizací (WHO) Anne von Gottbergová z jihoafrického centra pro respirační choroby a meningitidu. Podle prvních údajů se u nakažených zatím neobjevují vážné symptomy covidu-19.

Salam Gueye z afrického úřadu WHO dnes oznámil, že jeho pracoviště posílá tým do jihoafrické provincie Gauteng, kde se omikron šíří nejrychleji. Leží tam Pretoria a také Johannesburg. Tým WHO má zajistit sledování výskytu případů a trasování kontaktů.

Další epidemiologové a laboratorní odborníci byli nasazeni, aby pomohli se sekvenováním viru v Botswaně, Mosambiku a Namibii. WHO vyčlenila pro příští tři měsíce 12 milionů dolarů (269 milionů korun) na mimořádné aktivity v zemích na jihu Afriky.

Gueye rovněž oznámil, že jeho pracoviště pomáhá Botswaně zajistit kyslík pro pacienty s covidem-19. Varianta omikron byla zjištěna i v této zemi sousedící s JAR.

Groomeová řekla, že se nové případy v JAR šíří exponenciálně už dva týdny. Minulý týden se zvýšil počet denních přírůstků z 300 na 1000, později země zaznamenávala denně kolem 3500 nakažených, ve středu ohlásila za 24 hodin 8500 případů. "Ta rychlost šíření vyvolává obavy," sdělila Groomeová. V celé Africe se v minulých sedmi dnech zrychlil přenos koronaviru o 54 procent, v JAR se podle WHO dá v příštích 24 hodinách očekávat až 10.000 případů.

Podle NICD bylo 74 procent vzorků sekvenovaných v listopadu varianta omikron, první byla ve vzorku odebraném 8. listopadu. JAR na novou variantu upozornila 25. listopadu a od té doby případy oznámila dvacítka zemí, mezi nimiž je i ČR.

Očkování v Africe nepostupuje dostatečně rychle, podle WHO tam má ukončené očkování 7,5 procenta z 1,3 miliardy lidí. Přes 80 procent Afričanů ještě nedostalo první dávku vakcíny.

Cíl stanovený WHO, aby bylo do konce roku v Africe naočkováno 40 procent lidí, splnilo jenom pět afrických států, pokud Botswana udrží dosavadní tempo očkování, bude šestou zemí.

"Pomalé očkování, trvalé šíření viru a jeho mutace, to je toxická kombinace. Varianta omikron musí být upozorněním, že hrozba covidu-19 je reálná. Africké země musejí rozšířit očkování a zajisti lepší ochranu obyvatelstva," řekla šéfka africké sekce WHO Matshidiso Moetiová.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Jihoafrická republika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.