reklama

"Původně nákaza chránila před další nákazou variantou delta, avšak to není případ varianty omikron," sdělila dnes na briefingu organizovaném Světovou zdravotnickou organizací (WHO) Anne von Gottbergová z jihoafrického centra pro respirační choroby a meningitidu. Podle prvních údajů se u nakažených zatím neobjevují vážné symptomy covidu-19.

Salam Gueye z afrického úřadu WHO dnes oznámil, že jeho pracoviště posílá tým do jihoafrické provincie Gauteng, kde se omikron šíří nejrychleji. Leží tam Pretoria a také Johannesburg. Tým WHO má zajistit sledování výskytu případů a trasování kontaktů.

Další epidemiologové a laboratorní odborníci byli nasazeni, aby pomohli se sekvenováním viru v Botswaně, Mosambiku a Namibii. WHO vyčlenila pro příští tři měsíce 12 milionů dolarů (269 milionů korun) na mimořádné aktivity v zemích na jihu Afriky.

Gueye rovněž oznámil, že jeho pracoviště pomáhá Botswaně zajistit kyslík pro pacienty s covidem-19. Varianta omikron byla zjištěna i v této zemi sousedící s JAR.

Groomeová řekla, že se nové případy v JAR šíří exponenciálně už dva týdny. Minulý týden se zvýšil počet denních přírůstků z 300 na 1000, později země zaznamenávala denně kolem 3500 nakažených, ve středu ohlásila za 24 hodin 8500 případů. "Ta rychlost šíření vyvolává obavy," sdělila Groomeová. V celé Africe se v minulých sedmi dnech zrychlil přenos koronaviru o 54 procent, v JAR se podle WHO dá v příštích 24 hodinách očekávat až 10.000 případů.

Podle NICD bylo 74 procent vzorků sekvenovaných v listopadu varianta omikron, první byla ve vzorku odebraném 8. listopadu. JAR na novou variantu upozornila 25. listopadu a od té doby případy oznámila dvacítka zemí, mezi nimiž je i ČR.

Očkování v Africe nepostupuje dostatečně rychle, podle WHO tam má ukončené očkování 7,5 procenta z 1,3 miliardy lidí. Přes 80 procent Afričanů ještě nedostalo první dávku vakcíny.

Cíl stanovený WHO, aby bylo do konce roku v Africe naočkováno 40 procent lidí, splnilo jenom pět afrických států, pokud Botswana udrží dosavadní tempo očkování, bude šestou zemí.

"Pomalé očkování, trvalé šíření viru a jeho mutace, to je toxická kombinace. Varianta omikron musí být upozorněním, že hrozba covidu-19 je reálná. Africké země musejí rozšířit očkování a zajisti lepší ochranu obyvatelstva," řekla šéfka africké sekce WHO Matshidiso Moetiová.