Zacharovová uvedla, že Rusko zaznamenalo rozhodnutí české vlády o zrušení vládních usnesení, na jejichž základě byly Rusku bezplatně poskytovány desítky pozemků. Požadavek Prahy na doplatek za pronájem označila za "vydírání" a porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. České úřady také obvinila z rusofobie.

Mluvčí ruské diplomacie tvrdí, že Moskva opakovaně nabízela konání konzultací k problematice nemovitostí. Premiér Petr Fiala ovšem už ve středu uvedl, že naopak ruská strana nereagovala na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba situaci řešit.

O rozhodnutí vlády zrušit usnesení komunistických vlád informoval Fiala s tím, že pozemky navíc nejsou užívány výhradně pro diplomatické účely. Podle jeho názoru jde o důležitý krok směrem k narovnání vztahů s Ruskem.

"Rusko nereagovalo na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba tu situaci řešit. Proto jsme přistoupili ke zrušení těchto usnesení a k narovnání vztahů. To znamená, že budeme po Rusku požadovat za tyto pozemky nájemné, které je pro podobný typ pozemků v daném místě obvyklé," napsal šéf občanských demokratů na twitteru.

reklama