Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jedna z nejaktivnějších sopek se probudila. Chrlí lávu a popel, hrozba pro letadla

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Jedna z nejaktivnějších indonéských sopek Merapi se dnes opět probudila k životu a vychrlila množství lávy, sopečných plynů a popela. Oblak dosáhl více než dvoukilometrové výšky, napsala agentura AFP.

Indonéské úřady vydaly upozornění pro leteckou dopravu; sopečný popílek totiž představuje nebezpečí pro letecké motory. Místní obyvatelé byli varováni, aby se nepřibližovali k sopce na vzdálenost menší než tři kilometry. Oblast o rozloze deseti kilometrů čtverečních kolem sopky pokryl sopečný popel.

Gunung Merapi Erupsi, Lontaran Material Vulkanik Sejauh 1 Kilometer #TauCepatTanpaBatas #BeritaTerkini . https://t.co/cNqym4gWxl

— Okezone (@okezonenews) February 13, 2020

Merapi, která se nachází na hustě obydleném ostrově Jáva, je jednou z nejaktivnějších sopek na světě. V desetikilometrovém okruhu kolem vulkánu žije čtvrt milionu lidí.

V roce 2010 si série erupcí vulkánu Merapi vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, lávy a sopečného popela muselo domovy z okolí opustit přes 300.000 obyvatel.

Témata:  sopky Indonésie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.