Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ještě větší peklo? Požáry v Austrálii se mohou spojit do jednoho obrovského

požár
požár
Foto: Pixabay

Krátkého ochlazení a lehkých přeháněk se snažili dnes využít australští hasiči v boji s rozsáhlými požáry, které především jihovýchod země sužují už několik týdnů. Pod kontrolu se jim je ale ani na Boží hod vánoční dostat nepodařilo, informovala agentura Reuters. Australští meteorologové přitom na následující dny předpovídají opět sucho a teploty až 45 stupňů Celsia.

Lehké dešťové přeháňky sice dvěma tisícům hasičů v okolí Sydney trochu pomohly, na celkové situaci toho ale příliš nezměnily. Úřady se navíc obávají, že v Modrých horách (Blue Mountains) západně od pětimilionového Sydney by se mohlo několik menších požárů do víkendu spojit do jednoho obrovského.

Hasičům, mezi kterými je řada dobrovolníků, dnes poděkovala za jejich práci a nasazení přes vánoční svátky premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová. Na snídani připravené pro hasiče ve městě Colo zároveň připustila, že v následujících dnech se může situace ještě zhoršit.

Tradičního vánočního poselství k vyjádření díků hasičům využil také australský premiér Scott Morrison. "Ve chvíli, kdy se těšíme na nový rok a slavíme tyto Vánoce, chci poděkovat všem těm, kteří slouží svému národu," řekl premiér.

Scott Morrison v posledních dnech čelil kvůli rozsáhlým požárům kritice. Kromě klimatické politiky jeho vlády se na něj kritika snesla i za to, že v době požárů odjel s rodinou na dovolenou na Havaj. Premiér se za to omluvil, dovolenou přerušil a předčasně se vrátil do vlasti.

Od začátku požárů zemřelo v Austrálii nejméně devět lidí, mezi nimi i dva dobrovolní hasiči, jejichž auto zasáhl v blízkosti požáru padající strom. Oheň zničil přes 900 domů a 3,7 milionu hektarů vegetace. Léto na jižní polokouli přitom ještě nedosáhlo vrcholu.

Témata:  požáry v Austrálii Austrálie Sydney požáry

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy