Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihokorejské prezidentské volby vyhrál kandidát opozice Jun Sok-jol

Jun Sok-jol
Jun Sok-jol
Foto: Wikimedia Commons

Prezidentské volby v Jižní Koreji vyhrál s malým náskokem kandidát konzervativní opozice Jun Sok-jol, kandidát vládnoucí demokratické strany I Če-mjong již uznal porážku. Oba muže dělí zhruba 250.000 ze zhruba 32 milionů odevzdaných hlasů. Informovala o tom agentura Reuters.

Prezidentské volby skončily na korejské poměry velmi těsným výsledkem. Po sečtení více než 98 procent okrsků měl Jun 48,6 procenta hlasů, zatímco I 47,8 procenta. Na začátku sčítání vedl demokratický kandidát, Jun ale převzal vedení, když bylo sečteno zhruba 50 procent okrsků. Stávající prezident Mun Če-in, který už nekandidoval, v roce 2017 zvítězil s náskokem 17 procentních bodů.

Jun po uznání prohry ze strany svého nejvážnějšího soupeře poděkoval svým příznivcům. Podle jihokorejského tisku už dříve začaly ve štábu konzervativní strany menší oslavy. Úspěch konzervativního kandidáta znamená pro stranu zlom po předčasných volbách z roku 2017. Ty vyvolal odchod z funkce konzervativní prezidentky Pak Kun-hje kvůli korupci, za kterou byla později odsouzena. Vítěz nynějších voleb se ujme úřadu v květnu.

Volební místnosti se pro širokou veřejnost uzavřely v 18:00 místního času (10:00 SEČ). Další hodinu a půl byly ovšem přístupné pro lidi nakažené covidem-19, kteří mají nařízenou karanténu. Svůj hlas nakonec odevzdalo 77 procent ze zhruba 44 milionů oprávněných voličů.

Už minulý týden lidé mohli využít předčasného hlasování, které provázela rekordní volební účast. Možnosti využilo 37 procent voličů.

Někdejší guvernér jihokorejské nejlidnatější provincie Kjonggi I Če-mjong a bývalý generální prokurátor Jun Sok-jol podle předvolebních průzkumů vedli u voličů s vysokým náskokem před deseti dalšími kandidáty. Rozdíl mezi nimi byl menší, než kolik činí statistická chyba. Dohromady oba favorité posbírali více než 90 procent všech hlasů.

V předvolební kampani převažovala domácí témata, jako je růst cen bydlení, který trápí především mladší voliče, anebo zvyšování sociálních nerovností. Nový jihokorejský prezident ale bude čelit náročným úkolům i v zahraniční politice, například silnějšímu soutěžení mezi Čínou a USA v regionu. Sousedské vztahy s KLDR letos měly podle pozorovatelů menší váhu než v předchozích volbách.

Vítěz do čela desáté největší ekonomiky světa nastoupí na pět let a vystřídá současného prezidenta Mun Če-ina.

Zemi s 52 miliony obyvatel zasáhla vlna infekcí koronavirové varianty omikron, denně se tam prokáže bezmála 200.000 nových případů. V úterý padl absolutní rekord v počtu nově nakažených, zdravotníci zaznamenali 342.446 případů.

Hlasování předcházela podle voličů negativní volební kampaň plná kontroverzních výroků. Odborníci se shodují, že ani jeden z kandidátů nepředstavil přesvědčivé plány dalšího směřování Jižní Koreje. "Nikdo v mém okolí nevypadá, že by ho volby těšily," řekla agentuře AP 48letá obyvatelka Soulu, která hlasování popsala jako volbu toho menšího zla.

Témata:  Jun Sok-jol Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy