Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jun Sok-jol se dočkal odplaty za stanné právo. Parlament schválil impeachment

Jun Sok-jol
Jun Sok-jol
Foto: Facebook Jun Sok-jol

Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.

Prezident Jun vyhlásil 3. prosince stanné právo a vyslal vojáky do parlamentu s cílem zabránit zákonodárcům zasedat. Tento krok byl podle prezidenta reakcí na dlouhodobou politickou blokádu, ale vedl k dramatickým scénám, kdy zákonodárci pronikli přes vojenské kordony, aby mohli hlasovat proti jeho dekretu.

Junův krok vyvolal vlnu odporu v zemi, která má stále čerstvé vzpomínky na období vojenské diktatury a stanného práva, jež skončilo v 80. letech. Jeho rozhodnutí sjednotilo opozici i část vládní strany, která nakonec podpořila impeachment, uvedl server CNN.

Impeachment schválilo 204 zákonodárců, zatímco 85 bylo proti. Po hlasování se před budovou parlamentu v Soulu sešly tisíce demonstrantů, kteří slavili prezidentovo odvolání. Jeden z demonstrantů uvedl: „Demokracie je zpět!“ Jiní však varovali, že země čelí nejistým časům.

Na druhé straně se v centru Soulu shromáždili prezidentovi podporovatelé, kteří vyjadřovali svou solidaritu s Junem. Nyní čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který má šest měsíců na to, aby potvrdil nebo zvrátil jeho odvolání.

Jun byl okamžitě suspendován z výkonu svých pravomocí. Dočasně ho nahradí premiér Han Dok-su, který slíbil, že zajistí stabilní fungování vlády. Situace však zůstává napjatá, neboť i Han čelí vyšetřování za svou roli v rozhodnutí o stanném právu.

Vyhlášení stanného práva bylo doprovázeno obviněními prezidenta z „protistátních aktivit“ vůči opozici a tvrzeními o jejích vazbách na Severní Koreu, což opozice popírá. Tento akt eskaloval politické napětí a vedl k vyšetřování prezidenta z vlastizrady a zneužití pravomocí. Policie minulý týden provedla razii v prezidentské kanceláři a Junovi bylo zakázáno opustit zemi.

Situace připomíná krizi z let 2016–2017, kdy byla prezidentka Pak Kun-hje odvolána z funkce kvůli korupčnímu skandálu. Po impeachmentu byla obviněna, odsouzena a později omilostněna. Nyní země čelí podobné nejistotě, která může ochromit její politický systém na měsíce.

Jižní Korea, klíčová ekonomika východní Asie a významný spojenec USA, se nyní musí vyrovnat s politickým vakuem a otázkou, jak obnovit důvěru v demokratické instituce. Mnozí pozorovatelé varují, že další kroky Ústavního soudu budou klíčové nejen pro osud prezidenta Juna, ale i pro stabilitu celé země. 

Témata:  Jun Sok-jol

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy