reklama

Jižní Korea, jejíž počet obyvatel přesahuje 51 milionů, se už zdála být úspěšná v boji proti koronaviru díky rozsáhlému testování, trasování a karanténám a vyhnula se plošným uzávěrám. Během vánočního týdne ale epidemie v zemi dosáhla nového vrcholu. Dohromady už země eviduje 55.902 případů koronavirové nákazy. Jenom v uplynulých 15 dnech jich přibylo přes 15.000. Ve stejném období zemřelo dalších 221 nakažených a celková bilance úmrtí dosáhla 793.

Protože čísla rostou, klesá důvěra veřejnosti vůči vládě. Úřady by podle AP mohly v neděli zpřísnit pravidla týkající se sociálního distancování, neboť šíření infekce je rychlejší než úsilí o navyšování nemocničních kapacit.

V aglomeraci Soulu byla k léčbě covidu-19 určena další zařízení a desítkám všeobecných nemocnic bylo nařízeno vyčlenit více jednotek intenzivní péče pro pacienty s koronavirem. Stovky vojáků byly nasazeny na pomoc s trasováním.

Podle korejského úřadu pro kontrolu nakažlivých nemocí je stav 299 pacientů z 16.577 aktuálně nakažených vážný nebo kritický.

Více než miliardová pevninská Čína nově eviduje 20 nově nakažených, zatímco předchozí den jich bylo 14. Dvanáct nových případů bylo podle úřadů zavlečeno z ciziny. Mezi osmi místními přenosy připadá šest na severovýchodní provincii Liao-ning a dva na hlavní město Peking. Kromě toho čínští zdravotníci v pátek zachytili dalších 19 asymptomatických případů, které úřady počítají zvlášť a nezahrnují je do statistik potvrzených infekcí.

Pevninská Čína dosud eviduje dohromady 86.933 případů koronavirové nákazy. Celkový počet souvisejících úmrtí zůstává beze změny, je jich 4634.

reklama