Jižní Korea za poslední den zaznamenala rekordní počet 621.328 nových případů koronaviru za den, a rovněž rekordních 429 úmrtí. Informovaly o tom dnes jihokorejské úřady, které se navzdory tomuto nepříznivému trendu chystají ukončit protikoronavirová opatření, napsala agentura Reuters.
Bezmála 52milionová Jižní Korea je přitom jednou ze zemí, které na počátku pandemie zvolily agresivní přístup kontroly nových případů a uzávěr, jakmile jejich počet začal stoupat, připomněla agentura Reuters.
Podle korejské agentury pro kontrolu a prevenci nemocí je za rekordní vlnu nákazy zodpovědná vysoce nakažlivá varianta omikron. A přestože průzkum mezi veřejností ukázal, že mnozí očekávají, že se virem nakazí, jen málo z nich se obává vážných zdravotních následků.
Denní počet nakažených je přitom mnohem vyšší, než zdravotnické úřady předpokládaly. Ve středu vláda uvedla, že očekává, že vlna dosáhne vrcholu a počet denních případů se bude pohybovat kolem 400.000. Před necelým měsícem přitom předpovídala, že vrchol vlny přijde v polovině března a denní počet případů bude 140.000-270.000.
Vláda přesto dál hodlá zrušit téměř všechna protikoronavirová opatření. Zavírací doba restaurací se posune na 23:00 hodin, přestane požadovat očkovací průkazy a plánuje zrušit karanténu pro očkované cestující, kteří přijíždějí ze zahraničí.
Rozhodnutí o zmírnění dalších opatření, jako je současný limit šesti osob na soukromých setkáních, by mělo padnout už v pátek. V platnosti nicméně zůstává povinné používání roušek ve všech veřejných vnitřních i venkovních prostorách.
Od začátku pandemie eviduje Jižní Korea více než osm milionů potvrzených případů nákazy koronavirem a přes 11.000 úmrtí.
Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45