reklama

Jižní Korea už ve středu kvůli obavám z šíření varianty koronaviru omikron zavedla povinnou desetidenní izolaci pro lidi přijíždějící ze zahraničí bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo ne. V zemi se zatím objevilo pět případů nákazy novou variantou, včetně plně naočkovaného páru, který se minulý týden vrátil z Nigérie.

Vláda omezuje možnosti cestování z osmi zemí včetně Jihoafrické republiky, odkud byla nová varianta poprvé nahlášena. Od pátku na tomto seznamu bude i Nigérie a od soboty se zastaví přímé lety z Etiopie.

"Jsme na hrbolaté cestě k postupnému obnovení normálního života a na obzoru se objevila rizika spojená s novou variantou omikron," řekl dnes prezident Mun Če-in.

V Jižní Koreji je plně očkovaných skoro 92 procent dospělých a vakcinační kampaň se nyní zaměřuje na děti a aplikaci posilovacích dávek. Nových případů rychle přibývá od minulého měsíce, kdy vláda zmírnila některá opatření proti šíření nákazy. Od jejich dalších rozvolňování tento týden upustila vzhledem k narůstajícímu tlaku na zdravotnický systém a kvůli obavám z šíření varianty omikron.

Korejská agentura pro kontrolu a prevenci nemocí (KDCA) uvedla, že počet pacientů, kteří jsou kvůli covidu-19 ve vážném stavu vzrostl na rekordních 733 a v širším regionu Soulu je obsazených 90 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče.

V Jižní Koreji, která má asi 51,8 milionu obyvatel, se koronavirem doposud nakazilo 457.612 lidí, z nich 3705 zemřelo.