Čhce Te-sip, který stojí v čele korejského zdravotnického svazu, ale na dnešní tiskové konferenci řekl, že by měl být očkovací program pozastaven, dokud vláda bezpečnost vakcín nezajistí.

Podle vlády není mezi úmrtími a očkováním přímá souvislost. Po naočkování proti chřipce zemřel i sedmnáctiletý mladík. V rámci letošního programu má být naočkováno zdarma až 19 milionů dospívajících i starých lidí. "Počet úmrtí je vyšší, ale naše týmy se domnívají, že je malá pravděpodobnost, že tato úmrtí vyvolalo očkování," řekl ředitel jihokorejské agentury pro kontrolu a prevenci nemocí Čong Un-kjong v parlamentu.

Jižní Korea letos objednala očkovacích dávek proti chřipce o pětinu více než obvykle. Zdůvodnila to nutností zabránit šíření chřipky, která by mohla způsobit komplikace při onemocnění covidem-19 a oslabit kapacity nemocnic v zimním období.

Ministr zdravotnictví Pak Nung-hu dnes řek, že chápe obavy lidí z vakcíny, ale ujistil, že program bezplatného očkování bude pokračovat. Řekl, že se prověří celý očkovací systém a agentury do něj zapojené od výrobců po prodejce.

Jižní Korea používá vakcíny vyrobené domácími producenty a dále francouzskou firmou Sanofi a britskou Glaxosmithkline. Firmy se zatím k případům nevyjádřily.

Podle Reuters není jasné, zda byly některé očkovací dávky vyrobené v jižní Koreji vyvezeny do ciziny ani zda se vakcíny francouzského a britského výrobce používají také v dalších zemích.

Ve středu jihokorejská vláda tvrdila, že při prověření smrti šesti osob se nenašla přímá souvislost s očkovací látkou - nebyla v ní nalezena toxická látka a ukázalo se, že pět z těchto šesti lidí mělo jiné zdravotní obtíže už dříve.