Jihokorejská armáda drony ze severu detekovala okolo 10:25 místního času (02:25 SEČ) v oblasti nad severozápadním městem Kimpcho. Vypálila varovné výstřely a následně do vzduchu vyslala stíhačky a bojové vrtulníky, aby drony sestřelily, uvedlo ministerstvo obrany podle agentury AP.

Podle agentury Jonhap Jihokorejci vypálili asi 100 výstřelů, žádný ze strojů KLDR se jim ale nepodařilo zneškodnit. Nejméně jeden z nich se dostal až nad jihokorejskou metropoli Soul, uvádí s odvoláním na nejmenovaný armádní zdroj agentura News1. Při zásahu zároveň havaroval jeden z jihokorejských letounů, řekl agentuře Reuters nejmenovaný pracovník ministerstva obrany. Dvojčlenná posádka z letounu před jeho zřícením unikla a byla převezena do nemocnice.

Podle zahraničních agentur to bylo poprvé od roku 2017, co úřady oznámily výskyt dronů ze severu v jihokorejském vzdušném prostoru. Střet přichází na konci roku, který přinesl nový nárůst napětí mezi KLDR a Jižní Koreou. Pchjongjang letos provedl rekordní počet raketových testů, přičemž totalitní režim odpálil i interkontinentální balistické střely. Poslední test dvou raket byl hlášen v pátek.

Soul dnešní incident označil za zjevnou provokaci. Mluvčí sboru náčelníků štábů také médiím sdělil, že jihokorejská armáda v reakci na něj provedla leteckou misi, jejímž cílem bylo nafotit vojenská zařízení Severní Koreje. Podle Reuters to naznačuje, že narušení jihokorejského vzdušného prostoru lze rovněž chápat jako výzvědnou operaci.