Úřady k tomuto kroku přikročily, jelikož v zemi slábne nárůst počtu případů koronavirové varianty omikron. Lidé však budou muset nadále nosit roušky.

"Nošení roušek je stále velmi důležitým prostředkem ochrany," uvedl premiér Kim Pu-kjon. "Je nevyhnutelné zachovat mandát pro nošení roušek ve vnitřních prostorách po delší dobu," dodal. Ohledně povinnosti zakrývat si ústa a nos venku vláda rozhodne na základě aktuální epidemické situace za dva týdny.

Zdá se, že země překonala vrchol epidemie, kdy úřady v polovině března evidovaly přes 620.000 nově odhalených infekcí denně, poznamenal Reuters. Ve čtvrtek podle něj počet potvrzených případů klesl pod 150.000.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.