Biden, který v demokratickém souboji o stranickou nominaci zůstal jediným kandidátem, získal 72,4 procenta hlasů. Spíš než výsledky veřejnost podle médií zajímal průběh hlasování, protože Američané za krize poprvé ve větším měřítku hlasovali poštou.

Podle televize CBS se sice na některých místech projevil zmatek, k zásadnímu narušení voleb ale nikde nedošlo. "V souvislosti s hrozbou koronaviru je to věc, z níž bychom se měli poučit," komentoval ohijské primárky bývalý šéf státní volební komise Ken Blackwell. Účast v hlasování byla podle agentury AP překvapivě hojná. "Bylo to lepší než dobré, bylo to skvělé," řekl Blackwell.

Korespondenční hlasování je v USA v podmínkách epidemické krize velké politické téma. Demokraté tuto volební metodu podporují, republikáni včetně obhájce prezidentského mandátu Donalda Trumpa varují před útoky hackerů a soudí, že hlasování poštou zvýhodní aktivnější demokraty. Někteří guvernéři navrhují volit poštou i prezidenta, což Trump rozhodně odmítá.

Žádný americký stát korespondenční hlasování nezakazuje, pravidla jsou ale mnohdy dramaticky odlišná. V řadě států musí například volič svou žádost o odevzdání lístku poštou odůvodnit.

Stranické volby v Ohiu byly původně plánovány na 17. března, ale šíření koronaviru vedlo k odkladu a k následné změně hlasování na výhradně korespondenční. Ohio, jak připomněla televize CNN, bylo jedním z prvních amerických států, které stranické hlasování kvůli epidemii odložilo.

Demokraté v Ohiu rozdělují 136 delegátů na letní stranický sjezd, který prezidentského kandidáta oficiálně jmenuje. Již nyní je ale prakticky jisté, že se demokratickým kandidátem stane Biden, neboť jeho poslední zbývající rival, senátor Bernie Sanders, z klání odstoupil.

Po sečtení téměř všech hlasů jasně zvítězil Biden, za kterým následuje s 16,6 procenta Sanders. Další osobnosti, jejichž jména na hlasovacích lístcích zůstala, získaly jen jednotky procent. Biden je nyní jediný, kdo se o demokratickou nominaci uchází. Ostatní kampaň pozastavili. Učinil tak i Sanders, který sice Bidena v jeho kandidatuře podpořil, ale nadále sbírá delegáty, protože touto cestou chce získat podporu pro svůj program.

V Ohiu pořádali primárky i republikáni, účastnil se jich jen nynější šéf Bílého domu Donald Trump, který se v listopadových prezidentských volbách bude ucházet o druhý mandát.