reklama

Francouzské úřady oznámily, že šestačtyřicetiletý Riester se cítí dobře, zůstává ve svém pařížském bydlišti a pracuje z domova.

"Jsme na samém počátku epidemie (nového koronaviru) ve Francii," prohlásil dnes francouzský prezident Macron poté, co navštívil nemocnici v Paříži. Macron obyvatele země vyzval ke klidu a dodal, že úřady se vše snaží řešit "organizovaně" a že "85 procent z těch, kteří měli pozitivní test, trpí mírnou formou nákazy".

zdroj: YouTube

U francouzského přístavu Marseille mezitím zdravotníci provedli test na možnou přítomnost nákazy dvěma cestujícím na výletní lodi, která v oblasti kotví. Ostatní cestující jsou zatím drženi na palubě lodi, informovaly přístavní úřady.

Francie již o víkendu zakázala veškeré akce s účastí převyšující 1000 lidí. Jak tehdy uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran, měly místní úřady v souvislosti s tím sestavit seznam akcí, které budou mít výjimku. To se týká například demonstrací, jelikož jsou důležité pro "život národa". Dodal, že veřejná doprava bude i nadále fungovat.

Koronavirem se nakazil i poslanec španělské krajně pravicové strany Vox Javier Ortega Smith. Jak dnes strana oznámila, on i jeho 51 stranických kolegů-poslanců bude od nynějška pracovat z domova. Strana, která je třetím největším uskupením ve španělském parlamentu, rovněž požádala o pozastavení činnosti zákonodárného sboru.

Ortega Smith je prvním španělským poslancem, u kterého se nákaza potvrdila. Uplynulý víkend přitom navštívil akci, kde se setkal s tisíci příznivci své strany. Na záběrech, které strana tehdy zveřejnila, bylo vidět, jak se objímá a líbá se svými stoupenci.

Libanon dnes oznámil první úmrtí na nemoc COVID-19, již způsobuje nový koronavirus. V zemi je podle ministerstva zdravotnictví nakaženo přes 40 lidí a čtyři z nich jsou ve vážném stavu, píše Reuters.

Zesnulý šestapadesátiletý pacient je Libanonec, který pobýval v Egyptě a nedávno se vrátil do Libanonu. Podle tamního tisku ho nejprve minulou středu přijala nemocnice v Byblosu, protože měl vysoké horečky. Pak byl převezen do vládní nemocnice v Bejrútu, kde jeho stav zůstal vážný a přetrvávaly dýchací potíže.

Vláda ve snaze zabránit šíření nákazy zastavila lety ze zemí, kde je virus rozšířen, a vyzvala občany, aby se vyhýbali větším davům.

Na Blízkém východě je nejvíc nakažených v Íránu, kde nemoci COVID-19 podlehlo přes 230 lidí a nakazilo se přes 7000 lidí. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí kvůli epidemii zrušil projev, který měl pronést k perskému Novému roku, který letos připadá na 20. březen. Ajatolláh měl projev přednést v Mašhadu, který je druhým největším městem země. Podle svého tiskového oddělení do Mašhadu vůbec nepojede.

Kolem Nového roku Íránci běžně cestují, ale úřady je od toho letos chtějí odradit. Kromě jiného na mnoha místech zůstávají zavřené hotely a další ubytovací místa. Vláda vyzývá občany, aby zůstali doma a cest se vyvarovali.

reklama