Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsme na počátku epidemie, říká Macron. Koronavirus ve Francii usmrtil již 30 lidí

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Počet úmrtí v souvislosti s nákazou novým koronavirem ve Francii stoupl z 25 na 30, oznámila dnes agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. Nakažených je 1412, je mezi nimi i ministr kultury Franck Riester. Francie je po Itálii nejvíce zasaženou zemí.

Francouzské úřady oznámily, že šestačtyřicetiletý Riester se cítí dobře, zůstává ve svém pařížském bydlišti a pracuje z domova.

"Jsme na samém počátku epidemie (nového koronaviru) ve Francii," prohlásil dnes francouzský prezident Macron poté, co navštívil nemocnici v Paříži. Macron obyvatele země vyzval ke klidu a dodal, že úřady se vše snaží řešit "organizovaně" a že "85 procent z těch, kteří měli pozitivní test, trpí mírnou formou nákazy".

U francouzského přístavu Marseille mezitím zdravotníci provedli test na možnou přítomnost nákazy dvěma cestujícím na výletní lodi, která v oblasti kotví. Ostatní cestující jsou zatím drženi na palubě lodi, informovaly přístavní úřady.

Francie již o víkendu zakázala veškeré akce s účastí převyšující 1000 lidí. Jak tehdy uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran, měly místní úřady v souvislosti s tím sestavit seznam akcí, které budou mít výjimku. To se týká například demonstrací, jelikož jsou důležité pro "život národa". Dodal, že veřejná doprava bude i nadále fungovat.

Koronavirem se nakazil i poslanec španělské krajně pravicové strany Vox Javier Ortega Smith. Jak dnes strana oznámila, on i jeho 51 stranických kolegů-poslanců bude od nynějška pracovat z domova. Strana, která je třetím největším uskupením ve španělském parlamentu, rovněž požádala o pozastavení činnosti zákonodárného sboru.

Ortega Smith je prvním španělským poslancem, u kterého se nákaza potvrdila. Uplynulý víkend přitom navštívil akci, kde se setkal s tisíci příznivci své strany. Na záběrech, které strana tehdy zveřejnila, bylo vidět, jak se objímá a líbá se svými stoupenci.

Libanon dnes oznámil první úmrtí na nemoc COVID-19, již způsobuje nový koronavirus. V zemi je podle ministerstva zdravotnictví nakaženo přes 40 lidí a čtyři z nich jsou ve vážném stavu, píše Reuters.

Zesnulý šestapadesátiletý pacient je Libanonec, který pobýval v Egyptě a nedávno se vrátil do Libanonu. Podle tamního tisku ho nejprve minulou středu přijala nemocnice v Byblosu, protože měl vysoké horečky. Pak byl převezen do vládní nemocnice v Bejrútu, kde jeho stav zůstal vážný a přetrvávaly dýchací potíže.

Vláda ve snaze zabránit šíření nákazy zastavila lety ze zemí, kde je virus rozšířen, a vyzvala občany, aby se vyhýbali větším davům.

Na Blízkém východě je nejvíc nakažených v Íránu, kde nemoci COVID-19 podlehlo přes 230 lidí a nakazilo se přes 7000 lidí. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí kvůli epidemii zrušil projev, který měl pronést k perskému Novému roku, který letos připadá na 20. březen. Ajatolláh měl projev přednést v Mašhadu, který je druhým největším městem země. Podle svého tiskového oddělení do Mašhadu vůbec nepojede.

Kolem Nového roku Íránci běžně cestují, ale úřady je od toho letos chtějí odradit. Kromě jiného na mnoha místech zůstávají zavřené hotely a další ubytovací místa. Vláda vyzývá občany, aby zůstali doma a cest se vyvarovali.

Témata:  Francie Libanon koronavirus (coronavirus) COVID-19 Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.