reklama

"Vytváříme první flotilu námořních dronů na světě, která činí ruské válečné lodě nepoužitelnými a nutí je se skrývat," řekl Zelenskyj u příležitosti založení mezinárodní aliance zbrojařského průmyslu v Kyjevě. Znění projevu zveřejnila prezidentská kancelář.

Kyjev si námořní drony sám vyrábí a dokázal s nimi Moskvě uštědřit značné škody. Bezpilotní stroje poškodily několik ruských válečných lodí a především v červenci zasáhly most, který vede na anektovaný poloostrov Krym.

Zelenskyj dnes zároveň oznámil založení již zmíněné aliance, která má posílit obranný potenciál jeho země. Stalo se tak na zbrojařském fóru v ukrajinské metropoli, jehož se zúčastnili lidé z více než 250 firem z více než třiceti zemí včetně Česka.

Ukrajinský prezident chce z Ukrajiny učinit jednoho z největších výrobců zbraní. Za prioritu označil rozvoj zbrojní produkce za použití moderních technologií. Konkrétně mluvil například o výrobě granátů, raket a dronů.

"Na setkání se zástupci firem a sdružení působících v obranném průmyslu ze Spojených států, Spojeného království, Německa, Francie, Turecka, Švédska a České republiky jsme hovořili o možnostech partnerství a společné výroby zbraní. Ukrajina je připravena poskytnout zvláštní podmínky společnostem ochotným rozvíjet zbrojní výrobu společně s naší zemí," sdělila hlava státu.

Aliance podle Zelenského respektuje právo a zasazuje se za obranu svobodného světa. "Nehovořím jen o Ukrajině, ale o zabezpečení každé země světa před agresí," zdůraznil. Vzniknout má speciální fond, aby Ukrajina zajistila další zdroje kromě státních výdajů na obranu. "Fond bude plněn dividendami ze státních obranných aktiv a ze zisku z prodeje zabavených ruských aktiv," dodal.