Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K povinným rouškám od září se částečně vrací i Francie

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Francie zavede od 1. září povinné nošení roušek na pracovišti s výjimkou samostatných kanceláří. Podle agentury AFP to dnes oznámila francouzská ministryně práce po schůzce s odbory na toto téma. Opatření je reakcí na nepříznivý vývoj epidemie covidu-19 z posledních týdnů. Nově v zemi za 24 hodin znovu přibylo přes 2000 odhalených infekcí koronavirem SARS-CoV-2.

"Nošení roušek bude povinné ve všech uzavřených a sdílených pracovních prostorách, jako jsou jednací místnosti, chodby, šatny či otevřené prostory," řekla ministryně práce Élisabeth Borneová. Pracovníci si podle ní ochranné pomůcky budou moci sundat v soukromých kancelářích. Ministerstvo rovněž nadále doporučuje zaměstnancům pracovat z domova.

Odborářský předák Yves Veyrier, který se dnešního jednání zúčastnil, uvedl, že obstarání roušek bude odpovědností každé firmy. Nošení roušek bylo dosud povinné pouze v případech, že pracovníci nemohli dodržovat předepsaný rozestup alespoň jeden metr.

Odbory si podle stanice France24 dlouhodobě stěžovaly na nedostatek ochrany zaměstnanců před koronavirovou nákazou. Zaměstnanci muzea Louvre, francouzské pobočky Amazonu a dalších podniků kvůli tomu uskutečnili protesty, při nichž opustili pracoviště a vyšli ven demonstrovat.

Jiní zaměstnanci se naopak zdráhají nosit roušku po celý den, obzvláště ti, kteří vykonávají náročné fyzické práce. Opatření se nelíbí ani pracovníkům call center, jimž rouška ztěžuje mluvení. Zaměstnavatelé se obávají, že budou muset nošení roušek vymáhat a že za shánění těchto ochranných pomůcek ponesou zodpovědnost.

Pravidla zakrývání dýchacích cest se ve Francii postupně zpřísňují kvůli negativnímu vývoji epidemické situace. Země v posledních dnech hlásí i přírůstky bilance nakažených převyšující 3000. Mezi jednotlivými dny jsou značné výkyvy, klouzavý sedmidenní průměr nových případů se ovšem už pátým dnem drží nad 2000. Takové hodnoty Francie neregistrovala od 20. dubna, kdy v zemi ještě platila velmi přísná karanténní opatření.

Dnešní vývoj nepříznivý trend potvrzuje, neboť nově ohlášených 2238 nákaz asi o 800 převyšuje součet z minulého úterka. Ministerstvo zdravotnictví zároveň informovalo o 17 nových úmrtích způsobených covidem-19, počet pacientů s touto nemocí na jednotkách intenzivní péče zůstává pod 400.

Celkově už se v zemi se 67 miliony obyvatel koronavirová nákaza potvrdila u více než 221.000 lidí, uvádí na svém webu úřad pro veřejné zdraví. Francouzská oficiální bilance obětí epidemie vzrostla na 30.451 mrtvých.

Témata:  Francie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

15:10

8:33

Velikonoce jsou tady. Češi dnes slaví Velikonoční pondělí

Dnes je Velikonoční pondělí, významný den křesťanských i lidových tradic, který uzavírá velikonoční svátky. V mnoha českých domácnostech se od rána dodržují zvyky spojené s pomlázkou, barvením vajíček a přáním dobrého zdraví a štěstí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.