reklama

Krátký videoklip, zveřejněný televizním reportérem Pavlem Zarubinem na jeho telegramovém účtu, ukázal, jak spolu Putin a Kadyrov hovoří. Putin poznamenal, že v Čečensku vidí "pozitivní dynamiku," především díky úsilí Kadyrova.

Kadyrov je vykreslován jako oddaný spojenec Putina, tento ale podpořil útok svého syna Adama na vězně jménem Nikita Žuravljov. Zveřejnil video, na němž jeho syn napadá Žuravljova, který je obviněn ze spálení koránu. Kadyrov prohlásil, že je na svého syna hrdý.

Záběry napadení vězně kolují po sociálních sítích. Patnáctiletý Adam je na videu ustrojen do khaki oblečení a bije a kope vězně, který se před ním kryje na židli, dokud z ní není agresorem sražen na zem.

První informace o incidentu se objevily už před měsícem. Napadený trestanec Nikita Žuravel se kvůli útoku obrátil na ruskou ombudsmanku, která následně sdělila, že záležitost předala svému čečenskému protějšku.

Kadyrov, který je známým spojencem a podporovatelem ruského prezidenta Vladimira Putina, na telegramu poznamenal, že přistoupil ke zveřejnění videa, aby vyvrátil veškeré pochybnosti o tom, jak se celá událost odehrála.

Internetem kolovaly několik týdnů informace, že je Kadyrov v kritickém zdravotním stavu v nemocnici a hrozí, že upadne do kómatu. Podle agentury Ukrinform to tvrdil například zástupce Hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany Andrij Jusov.

"Můžeme potvrdit, že (Kadyrov) má další těžkou exacerbaci (zhoršení chronické nemoci, pozn. red.) a posledních několik dní je ve velmi vážném stavu," řekl Jusov. Spekulace o jeho zdravotním stavu podle dřívějšího zjištění agentury Unian kolují internetem už delší dobu.

Podle těchto zpráv se Kadyrovovi údajně zhoršily potíže s játry a ledvinami. Debaty o špatném zdravotním stavu se objevily na několika telegramových účtech. Jeden z těchto kanálů upozornil na příspěvek Kadyrovova syna Adama na sociálních sítích, v němž syn prosí "nejvyššího" o ochranu pro svého otce.

Čečenský opoziční představitel, známý pod pseudonymem Abu Saddam Šišani, poté na telegramu uvedl, že podle některých informací je Kadyrov již "na pokraji smrti" a že dialýza už u něj nezabírá.

Později upřesnil, že Kadyrov sice zveřejnil živý videopřenos, aby dokázal, že je stále naživu a zdráv, ale že ve videu nepůsobil dobře.

Server Moscow Times upozorňoval na možné závažné onemocnění ledvin, k němuž si měl přivolat specialistu ze Spojených arabských emirátů. Pochybnosti vzbudil předmět, který Kadyrov nosil na ruce.

Někteří spekulovali o možném zařízení pro sledování zdravotního stavu, nicméně čečenský vůdce vysvětlil, že je to prsten určený ke sledování denní náboženské aktivity. Kadyrov poté spekulace vyvrátil s tím, že v pořádku a že důvodem jeho cesty do moskevské nemocnice byla návštěva strýce.

Kadyrov je Kremlem jmenovaný vůdce Čečenska. Nyní pomáhá ruské armádě v její agresi proti Ukrajině. Podle serveru Guardian ale nemá Moskva jeho konání přímo pod kontrolou. Již loni zdůraznil, že se v únoru přepočítal, když si myslel, že ruská armáda zvládne Ukrajinu ovládnout během několika dní.

Během invaze ani neváhal kritizovat ruské vojenské velení či prezidenta Vladimira Putina, podobně jako tak činil zesnulý šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.