reklama

Několik domů shořelo poté, co se oheň kvůli silného větru prohnal suchou vegetací na okraji města Santa Clarita u Los Angeles. Z hustě obydlené oblasti bylo před živlem přesunuto do bezpečí na 50.000 lidí. Nárazy větru místy dosahují rychlosti přes 65 kilometrů v hodině a dým z požárů je vidět na kilometry daleko.

S plameny, které zde zničily oblast o rozloze přes dvacet kilometrů čtverečních, bojuje 500 hasičů, kteří si vyžádali pomoc ze vzduchu poté, co oheň začal sestupovat z okolních vrcholků směrem k domům.

"Oheň se často dostal blízko, ale nikdy ne tolik," řekla před evakuací deníku Los Angeles Times místní obyvatelka Marcia Armijoová. "Nemám tušení, jestli můj dům shoří, nebo ne," dodala.

Další požár trápí okolí San Bernardina, které leží rovněž nedaleko Los Angeles. Kvůli řádění živlu zde bylo nutné uzavřít jednu z klíčových silnic.

Požár ohrožuje také vinařský okres Sonoma a především městečko Geyserville v severní Kalifornii, kde žije 900 lidí a které je oblíbeným turistickým cílem v místní vinařské oblasti. Podle agentury AP už v Geyserville, které obyvatelé museli opustit, shořelo 49 budov.

V okrese Sonoma úřady nasadily přes 1300 hasičů, kterým ale práci komplikuje vítr o rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Podle CNN mají hasiči pod kontrolou zhruba pět procent požáru, který zničil na 90 kilometrů čtverečních.

Příčinu požáru na severu Kalifornie úřady oficiálně nesdělily. Místní energetická společnost uvedla, že oheň mohl propuknout kvůli závadě na stožáru elektrického vedení.

Kvůli nebezpečným podmínkám, které nahrávají vzniku požárů po zkratu, rozvodné závody z preventivních důvodů odpojují spotřebitele od elektřiny. Například na jihu Kalifornie společnost SCE odpojila přes 21.000 odběrných míst, odpojení dalších 386.000 zvažuje. Zhruba 30.000 domácností je bez proudu také v Sonomě na severu.

Dosud nejsou hlášeni žádní zranění. Panují však obavy, že se budou opakovat ničivé požáry v severní Kalifornii, které v roce 2017 usmrtily 44 lidí.

reklama