"Spolkový kancléř mě požádal o přesunutí porady vlády a spolkových zemí o balíku úlev, protože se kvůli izolaci nemůže zúčastnit osobně," napsal na twitteru Wüst. Poznamenal, že zemští premiéři spolu sice budou ve středu jednat, ale schůzka s kancléřem bude nově v úterý 4. října. Změnu termínu následně potvrdilo i kancléřství.

Zemští premiéři a kancléř společně zasedají kvůli zásadním problémům. V době vrcholů pandemie nemoci covid-19 se scházeli i dvakrát za měsíc. Nyní se ale poslední jednání uskutečnilo v červnu, kdy byla tématem především urychlená výstavba obnovitelných zdrojů energie.

Nyní budou hlavními body jednání úlevy od vysoké inflace, především pak od vysokých cen energií, které doléhají na domácnosti i podnikatele a průmysl. Scholzova vláda připravila třetí balík energetických a inflačních úlev o objemu 65 miliard eur (1,6 bilionu Kč). Spolkové země nyní vyjednávají se spolkovou vládou o tom, v jakém rozsahu se budou regiony na pomoci podílet. Hovoří se o zhruba 19 miliardách eur (468,5 miliardy Kč). Podle Wüsta je nutné, aby finanční zátěž byla rovnoměrně rozdělena, aby regiony dokázaly závazky splnit.

Tématem bude i přístup k vysokým cenám energií. Podle uniklého návrhu závěrů, ze kterého citoval portál Business Insider, se spolková vláda a regiony shodují, že přistoupí k celoněmeckému řešení, pokud se v brzké době jednotně nedohodne Evropská unie. O regulaci cen energií nyní hovoří nejen představitelé opozice, ale také vedení vládních stran a členové vlády.

Stanovení maximálních cen elektřiny a plynu požaduje mimo jiné sociální demokratka Franziska Giffeyová, která jako primátorka Berlína vede regionální berlínskou vládu. Podle ní je nezbytné opět uvolnit dluhovou brzdu, což ale spolkový ministr financí Christian Lindner odmítá, ačkoli proti regulaci cen není.

Premiéři a kancléř by mohli hovořit i o celoněmecké levné jízdence na hromadnou dopravu, která by navázala na letní měsíční tiket az devět eur (220 Kč). Ten byl natolik úspěšný, že politici chtějí připravit jeho nástupnický model. Jak bude vypadat, zatím jasné není.