reklama

Zranění utrpělo také několik policistů. Policie použila uvnitř budovy slzný plyn, demonstranti přesto pronikli do jednacích sálů obou komor Kongresu.

Zákonodárci i viceprezident Mike Pence byli evakuováni, Trump následně protestující na twitteru vybídl, aby "zůstali nenásilní", k opuštění budovy je ale nevyzval. Starostka Washingtonu vyhlásila od půlnoci SEČ zákaz vycházení v celém městě.

Ke Kapitolu nyní míří příslušníci národní gardy a policisté ze sousední Virginie a z Marylandu, které tam vyslalo tamní vedení na žádost Bowserové. Podle AP vysílá další federální agenty na místo také ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Několik tisíc demonstrantů nespokojených s výsledky listopadových prezidentských voleb se nejprve sešlo v parku před Bílým domem. Tam k nim promluvil Trump, který prohlásil, že nikdy neuzná svou porážku a znovu mluvil o volebních podvodech, pro které však neexistují přesvědčivé důkazy.

Dav se následně přesunul před budovu Kongresu, kde začalo jednání k oficiálnímu potvrzení vítězství Trumpova soupeře, demokrata Joea Bidena. Podle reportérů televize PBS byla atmosféra stále více vyhrocená, několik stovek demonstrantů poté protrhlo bezpečnostní zábrany. Demonstranti následně ovládli celé prostranství před budovou.

Někteří se začali dobývat také do budovy a obě komory Kongresu, které v tu chvíli separátně projednávaly námitky republikánů ke sčítání hlasů v Arizoně, přerušily jednání. Ochranka následně členům Kongresu nařídila nasadit plynové masky, protože uvnitř budovy použila slzný plyn.

Z Kapitolu byl evakuován viceprezident Pence i jeho demokratická nástupkyně Kamala Harrisová. V bezpečí je také demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Fotografie reportéra Matta Fuelera následně ukázala, jak policisté uvnitř jednacího sálu Sněmovny reprezentantů míří zbraněmi na demonstranta, který se snaží dostat do sálu. Podle přítomných novinářů a záběrů amerických médií se později protestující dostali do sálů obou komor Kongresu, jeden z nich přitom usedl na místo předsedy Senátu.

Při potyčkách byla podle médií postřelena jedna žena do hrudníku. Zatím není jasné, o koho se jedná, stanice CNN s odkazem na své zdroje napsala, že její stav je vážný. Zranění utrpělo několik policistů, nejméně jeden z nich musel být převezen do nemocnice, napsala agentura Reuters.

Podle reportérů již policie vyklidila prostory křídla Kapitolu, v němž sídlí Senát, zatím však není jasné, jaký je vývoj v části budovy užívané Sněmovnou reprezentantů.

Prezident Trump vyzval svoje podporovatele ke klidu s tím, že ochranka Kapitolu a policie jsou "na straně naší země". Řada zákonodárců na něj však naléhá, aby se protestující vyzval přímo k rozpuštění demonstrace a odchodu z Kapitolu, což zatím neučinil.

Viceprezident Mike Pence ve vyjádření apeloval na protestující, aby budovu Kapitolu opustili a varoval je, že budou tvrdě stíháni.

reklama