Takové jsou závěry aktuálního šetření společnosti YouGov u příležitosti ročního panování krále Karla III. Spokojenost s ním vyjádřilo v průzkumu 59 procent Britů. Čtyřiasedmdesátiletý monarcha usedl na trůn 8. září 2022, o dva dny později byl potvrzen nástupnickou radou. Oficiální korunovace proběhla až letos v květnu.

Panovník nicméně není nejoblíbenějším členem královské rodiny. Lépe vnímáni jsou princ William a jeho manželka Kate a také princezna Anne, mladší sestra krále. Pozitivně na tuto trojici nahlíží více než 70 procent dotázaných.

Méně příznivců než odpůrců mají osobnosti, které v posledních letech opustily řady pracujících členů monarchie. Kontroverzního prince Andrewa vnímá dobře jen šest procent oslovených. O něco lepší dojem budí princ Harry a jeho žena Meghan. Obliba vévody ze Sussexu dosáhla 31 procent, což je o sedm procent více než u bývalé herečky.

Obavy ze zhoršení pověsti monarchie po smrti Alžběty II. se zatím nepotvrzují. Její existenci v současnosti kvituje 58 procent respondentů. Mladí Britové ovšem nesouhlasí se staršími spoluobčany. Jen necelá třetina lidí mezi 18. a 24. rokem věku totiž považuje monarchii za dobrou věc.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září loňského roku, bylo jí 96 let. Doba jejího panování se tak protáhla na 70 let a 214 dní.