Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karel III. podle většiny Britů zvládá roli panovníka, zjistil YouGov

Král Charles III.
Král Charles III.
Foto: Instagram The Royal Family

Britská královská rodina se nejspíš o své místo v blízké budoucnosti obávat nemusí. Podle nejnovějšího průzkumu stojí o zachování monarchie 62 procent britských občanů. Jen čtvrtina lidí na Ostrovech by si chtěla volit hlavu státu, zbytek nedokázal říct, jaké státní zřízení preferuje.

Takové jsou závěry aktuálního šetření společnosti YouGov u příležitosti ročního panování krále Karla III. Spokojenost s ním vyjádřilo v průzkumu 59 procent Britů. Čtyřiasedmdesátiletý monarcha usedl na trůn 8. září 2022, o dva dny později byl potvrzen nástupnickou radou. Oficiální korunovace proběhla až letos v květnu.

Panovník nicméně není nejoblíbenějším členem královské rodiny. Lépe vnímáni jsou princ William a jeho manželka Kate a také princezna Anne, mladší sestra krále. Pozitivně na tuto trojici nahlíží více než 70 procent dotázaných.

Méně příznivců než odpůrců mají osobnosti, které v posledních letech opustily řady pracujících členů monarchie. Kontroverzního prince Andrewa vnímá dobře jen šest procent oslovených. O něco lepší dojem budí princ Harry a jeho žena Meghan. Obliba vévody ze Sussexu dosáhla 31 procent, což je o sedm procent více než u bývalé herečky.

Obavy ze zhoršení pověsti monarchie po smrti Alžběty II. se zatím nepotvrzují. Její existenci v současnosti kvituje 58 procent respondentů. Mladí Britové ovšem nesouhlasí se staršími spoluobčany. Jen necelá třetina lidí mezi 18. a 24. rokem věku totiž považuje monarchii za dobrou věc.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září loňského roku, bylo jí 96 let. Doba jejího panování se tak protáhla na 70 let a 214 dní.

Témata:  Král Charles III. Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy