Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katastrofa: V Uzbekistánu se protrhla přehrada, zasažena je i část Kazachstánu

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na 70.000 lidí se muselo v Uzbekistánu urychleně evakuovat z oblasti, kterou zaplavila voda z protržené přehradní nádrže. Podle agentury RIA Novosti o tom dnes informovalo uzbecké ministerstvo pro mimořádné události. Postižená je podle agentury Reuters i příhraniční oblast v Kazachstánu, kde domovy opustilo přes 5000 lidí.

Uzbecké ministerstvo oznámilo, že v důsledku intenzivních dešťů a silného větru se protrhla jedna z přehrad v Syrdarské oblasti, která leží na jihovýchodě Uzbekistánu. Stalo se to už v pátek kolem šesté hodiny ráno (03:00 SELČ).

Massive dam break in Syrdaryo province of #Uzbekistan hit bordering districts in Turkestan region of Kazakhstan forcing evacuation of 70.000 residents.? pic.twitter.com/41lAbFbyap

— Mete Sohtaoğlu (@metesohtaoglu) May 2, 2020

Úřady v první zprávě tvrdily, že se nikomu nic nestalo. Později tisková služba uzbeckého ministerstva pro mimořádné situace sdělila, že hospitalizováno muselo být 56 lidí. Závažnost zranění neupřesnila.

Rozsah škody zatím není vyčíslený. Vodní příval nicméně zaplavil 22 vesnic a poničil silnice a nemalou plochu zemědělské půdy, sdělili podle agentur místní představitelé.

Kazašské úřady uvedly, že v postižené oblasti kolem řeky Syrdarji na území Kazachstánu muselo být evakuováno 5400 obyvatel čtyř vesnic.

Témata:  Uzbekistán přehrady Kazachstán

Aktuálně se děje

20. června 2024 19:15

Litva zvyšuje daně. Chce zvýšit výdaje na obranu

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy