Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Uzbekistánu zemřelo 19 dětí, které užívaly sirup proti kašli z Indie

Uzbekistán
Uzbekistán
Foto: Pixabay

V Uzbekistánu zemřelo 19 dětí, které užívaly sirup proti kašli od indické firmy Marion Biotech, informovala agentura Reuters. Uzbecké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podle předběžných testů obsahoval sirup toxickou látku ethylenglykol, která se běžně používá do nemrznoucích směsí. Indické ministerstvo zdravotnictví je podle dnešního vyjádření kvůli tomu v kontaktu s Uzbekistánem od 27. prosince.

Uzbecké ministerstvo zdravotnictví dříve uvedlo, že nejméně 18 dětí ve městě Samarkand zemřelo po požití sirupu vyrobeného indickým výrobcem léků. Dnes uzbecký zpravodajský web report.uz s odvoláním na regionální prokuraturu informoval o dalším úmrtí ročního dítěte.

Děti užívaly sirup Dok-1 Max bez lékařského předpisu, dodalo ministerstvo, které citoval zpravodajský server BBC News. Dávky, které děti braly, navíc překračovaly množství stanovené pro malé pacienty.

Zpráva uzbeckého ministerstva přichází několik týdnů poté, co africký stát Gambie spojil úmrtí nejméně 70 svých dětí se sirupem proti kašli, který vyrobila jiná indická firma.

V závodě firmy Marion Biotech ve městě Noida byla podle indického ministerstva provedena inspekce. Vzorky sirupu, jež byly odebrány z výrobních prostor, se testují. Ministerstvo také přislíbilo další opatření, která budou přijata na základě inspekční správy.

Uzbecké ministerstvo také uvedlo, že po prošetření záležitosti bylo propuštěno sedm zaměstnanců a proti některým odborníkům byla přijata "disciplinární opatření". Podle serveru report.uz bylo zatčeno několik osob zapojených do registrace, dovozu a prodeje léku. Tablety a sirupy Dok-1 Max byly rovněž staženy ze všech lékáren v Uzbekistánu.

Indická tisková agentura ANI informovala, že společnost Marion Biotech dočasně výrobu sirupu zastavila. Webové stránky firmy jsou nyní mimo provoz, ale podle stránek na síti LinkedIn byla firma založena v roce 1999 a její produkty jsou "důvěrně známé zákazníkům v zemích Střední Asie, Střední a Latinské Ameriky, jihovýchodní Asie a Afriky".

V Indii se vyrábí asi třetina léků, které se ve světě prodají. Většinou jsou to generika, tedy kopie značkových léků, kterým skončila patentová ochrana. Země je domovem jedněch z nejrychleji se rozvíjejících farmaceutických firem. Vysloužila si přezdívku "světová lékárna" a naplňuje většinu zdravotních potřeb rozvojových zemí.

Témata:  Uzbekistán děti

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy