Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo získá většinu v Senátu USA? Rozhodnou ostře sledované volby v Georgii

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

V americkém státu Georgia se dnes otevřou volební místnosti při dvojici soubojů o senátorská křesla. Hlasování rozhodne o většině v této vlivné horní komoře a tím do značné míry o osudu první poloviny prezidentství nastupujícího šéfa Bílého domu Joea Bidena.

Demokraté již nyní ovládají Sněmovnu reprezentantů, v Senátu je však po listopadových volbách situace nejasná. Republikáni sice mají zajištěných 50 z celkové stovky křesel oproti 48 mandátům demokratů, v případě rovnosti hlasování však rozhoduje podle americké ústavy viceprezident. Tuto funkci bude od konce ledna zastávat Bidenova spolukandidátka Kamala Harrisová.

I’m asking you to give everything you’ve got for one more day — because that one day can change America.https://t.co/RIJ1L4B5o9 pic.twitter.com/6RvV9Ffx04

— Joe Biden (@JoeBiden) January 5, 2021

Demokraté tak potřebují vítězství v obou volebních soubojích, aby měli jistotu, že budou moci prosadit Bidenovy legislativní návrhy bez podpory republikánů, a že jim opozice nebude schopna blokovat nominace do klíčových postů v budoucí administrativě a do federálních soudů. Volby v Georgii tak nabraly celostátní důležitosti a soustředí se na ně výrazná pozornost médií i činitelů v nejvyšších patrech americké politiky.

Kromě řádných voleb, v nichž o mandát bojují republikánský senátor David Perdue a jeho téměř o 40 let mladší demokratický vyzyvatel Jon Ossoff, se konají také zvláštní volby, kde se rozhoduje mezi demokratem Raphaelem Warnockem a republikánkou Kelly Loefflerovou.

Podle průzkumů jsou šance v obou případech v podstatě vyrovnané a experti se proto zdráhají výsledky jakkoliv předjímat. Čekání na konečné vyznění soubojů může trvat podobně jako v případě prezidentských voleb v listopadu až několik dní.

Témata:  volby v USA Senát USA Joe Biden Donald Trump USA

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy