reklama

Demokraté již nyní ovládají Sněmovnu reprezentantů, v Senátu je však po listopadových volbách situace nejasná. Republikáni sice mají zajištěných 50 z celkové stovky křesel oproti 48 mandátům demokratů, v případě rovnosti hlasování však rozhoduje podle americké ústavy viceprezident. Tuto funkci bude od konce ledna zastávat Bidenova spolukandidátka Kamala Harrisová.

Demokraté tak potřebují vítězství v obou volebních soubojích, aby měli jistotu, že budou moci prosadit Bidenovy legislativní návrhy bez podpory republikánů, a že jim opozice nebude schopna blokovat nominace do klíčových postů v budoucí administrativě a do federálních soudů. Volby v Georgii tak nabraly celostátní důležitosti a soustředí se na ně výrazná pozornost médií i činitelů v nejvyšších patrech americké politiky.

Kromě řádných voleb, v nichž o mandát bojují republikánský senátor David Perdue a jeho téměř o 40 let mladší demokratický vyzyvatel Jon Ossoff, se konají také zvláštní volby, kde se rozhoduje mezi demokratem Raphaelem Warnockem a republikánkou Kelly Loefflerovou.

Podle průzkumů jsou šance v obou případech v podstatě vyrovnané a experti se proto zdráhají výsledky jakkoliv předjímat. Čekání na konečné vyznění soubojů může trvat podobně jako v případě prezidentských voleb v listopadu až několik dní.