Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim Čong-un rozkázal popravit desítky vládních úředníků. Kvůli smrtícím záplavám

Severokorejský Kim Čong-un údajně nařídil popravit desítky úředníků po smrtících záplavách
Severokorejský Kim Čong-un údajně nařídil popravit desítky úředníků po smrtících záplavách
Foto: Profimedia

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil popravu několika desítek vládních činitelů z neobvyklého důvodu. Tyto exekuce, které se měly uskutečnit minulý měsíc, byly následkem bizarního obvinění. Další úředníci skončili za mřížemi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně nařídil popravu 20 až 30 vládních úředníků kvůli jejich selhání při zvládání ničivých záplav, které letos v létě postihly zemi a vedly k tisícům obětem. Podle zprávy jihokorejské televize Chosun byly tyto exekuce nařízeny minulý měsíc.

Podle citovaného úředníka bylo koncem minulého měsíce popraveno 20 až 30 vládních úředníků z oblasti zasažené záplavami. Podle deníku Mint, Severokorejská ústřední tisková agentura (KCNA) potvrdila, že Kim Čong-un nařídil „přísně potrestat“ úředníky odpovědné za neúspěšné zvládání katastrofálních záplav, které v červenci postihly provincii Chagang u čínských hranic. Kvůli extrémnímu utajení v Severní Koreji jsou však detaily stále nejasné.

Severokorejská státní média informovala, že silné deště na konci července způsobily rozsáhlé záplavy v severozápadním městě Sinuiju a v sousedním městě Uiju. Po povodních bylo zaplaveno více než 4 000 domů, veřejné budovy, stavby, silnice a železnice. Kim Čong-un obvinil veřejné činitele z nedostatečné prevence katastrof, což vedlo k „nepřijatelným obětem“.

Severní Korea odmítla nabídky pomoci od Číny, Ruska adokonce i od Jižní Koreje, se kterou má napjaté vztahy na historických maximech. Kim Čong-un podnikl dvoudenní návštěvu města Uiju začátkem srpna, kde se setkal s oběťmi povodní a diskutoval o obnově. Během této návštěvy obvinil Jižní Koreu z přehánění škod způsobených povodněmi a označil to za „pomlouvačnou kampaň“ a „závažnou provokaci“ proti jeho vládě.

Témata:  Kim Čong-un Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

3. září 2025 17:25

Mzdy v Česku překonaly očekávání. Ekonom naznačuje, jaký bude další vývoj

Vývoj mezd v České republice byl v letošním druhém čtvrtletí výrazně příznivější, než experti čekali. V reálném vyjádření totiž průměrná hrubá měsíční mzda přidala meziročně hned 5,3 procenta, nejvíce od loňského prvního čtvrtletí. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů čekali, že to bude o celý procentní bod méně, tedy 4,3 procenta. Nejoptimističtější odhad zněl na 4,8 procenta, nejpesimističtější ovšem jen na 3,9 procenta.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy