Státní agentura KCNA uvedla, že se Kim Čong-un setkal s představiteli armády, aby je pochválil za uspořádání pondělní vojenské přehlídky v Pchjongjangu. Při setkání Kim vyjádřil svojí "pevnou vůli" pokračovat v rozvoji jaderného arzenálu, aby KLDR mohla "preventivně zabránit a zcela zmařit všechny nebezpečné pokusy a ohrožující manévry".

Na pondělní vojenské přehlídce Kim vyzval k urychlení budování jaderného arzenálu. Uvedl, že jaderné zbraně nemají pro KLDR jen odstrašující roli. Na vojenském defilé KLDR ukázala některé své poslední zbraně, a to včetně interkontinentální balistické rakety.

Podle agentury AP Kimova slova ukazují, že KLDR bude pokračovat ve svých zbrojních zkouškách. Severní Korea letos odpaluje rakety nebývale často, za což se jí dostalo odsouzení ze strany USA, Jižní Koreje a Japonska. OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Mezi analytiky také panují obavy, že se Severní Korea snaží obnovit aktivitu své jaderné střelnice, kterou naposledy využila v roce 2017.

Kimovy výroky přichází jen krátce před nástupem k moci nového jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, od kterého se očekává, že bude prosazovat vůči sousednímu státu tvrdší přístup než stávající administrativa. V otázce jaderného odzbrojení Korejského poloostrova se takřka nic nezměnilo od roku 2019, kdy selhala jednání mezi Kimem a tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

reklama