Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR chce jednat o přestavbě horského letoviska, Jižní Korea dostala nótu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Severní Korea vzkázala Soulu, že s ním chce diskutovat o přestavbě turistického letoviska v Diamantových horách. Ačkoliv horské středisko leží na severokorejském území, postavila ho Jižní Korea a bývá považováno za důležitý symbol spolupráce mezi oběma Korejemi. S odvoláním na jihokorejské vládní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve státních médiích ve středu prohlásil, že jihokorejskými firmami postavené budovy v nepříliš navštěvovaném letovisku jsou "zaostalé" a "zchátralé". Musí prý být odstraněny a znovu postaveny moderním způsobem.

"Naše krajany z jihu, pokud budou chtít do Diamantových hor přijet, zde rádi uvítáme, až bude středisko přestavěno na turistické letovisko světové úrovně," citovala severokorejská agentura KCNA Kima.

Kim Jong-eun wants to make sure that citizens of the #DPRK enjoy the finer things, enhancing their quality of life.A visit to the construction site at the Yangdeok-gun Hot Springs Tourism District, #NorthKorea pic.twitter.com/xybxeZiJul

— Devi Rhamesz (@ChrliesWarchest) October 25, 2019

Aww no.. how creepy. The dictator really has nothing else to do. This is a madness #northkorea https://t.co/7qv2e3alAs

— Yeonmi Park (@YeonmiParkNK) October 25, 2019

KLDR dnes zaslala jihokorejskému ministerstvu pro sjednocení nótu, v níž žádá diskusi na toto téma prostřednictvím výměny dokumentů, sdělilo ministerstvo v prohlášení.

Vláda v Soulu uvedla, že než rozhodne o odpovědi, poradí se s firmami, které v horském středisku v minulosti investovaly. Jde například o společnost Hyundai Asan, která je součástí skupiny Hyundai.

Letovisko v Diamantových horách a průmyslový komplex Kesong byly považovány za dva klíčové mezikorejské ekonomické projekty a symboly spolupráce mezi těmito zeměmi. Nicméně Kim při středeční návštěvě Diamantových hor na východním pobřeží KLDR řekl, že je "chybou" letovisko považovat za symbol vztahů mezi Pchjongjangem a Soulem.

Od roku 1998 se tam z jihu dalo cestovat po moři, od roku 2003 pak po zemi. Jižní Korea ovšem zájezdy do Diamantových hor zastavila v roce 2008 poté, co tam severokorejští vojáci zastřelili jihokorejskou turistku, která nevědomky vešla do vojenského prostoru. V posledních letech se v letovisku setkávají členové rodin, které rozdělila korejská válka z 50. let minulého století.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea Kim Čong-un

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy