Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR se zdviženým prstem přestane posílat balóny s odpadky na jih

Severní Korea, ilustrační foto
Severní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

KLDR v neděli oznámila, že dočasně přestane s posíláním balónů s odpadky přes hranici do Jižní Koreji. Komunistická diktatura nicméně varovala souseda, že se k této praxi vrátí, pokud Soul bude na její území posílat další aktivistické letáky namířené proti severokorejskému režimu.

Náměstek severokorejského ministra obrany podle státní tiskové agentury KCNA řekl, že si Jižní Korea vyzkoušela, jak špinavé a nehospodárné je sbírání odpadu. Posílání balónů označil za protiopatření, podle jeho slov nesly celkem 15 tun odpadu. 

Severní Korea vypustila stovky balónů ve středu a znovu v noci na neděli. Balóny obsahovaly nedopalky cigaret, hadry, papíry či plasty a některé doletěly až do jihokorejského hlavního města Soulu. Jihokorejská armáda vyzvala občany, aby s nimi nemanipulovali a v případě nálezu kontaktovali policii. 

Jihokorejská armáda uvedla, že monitoruje lokality, odkud Severokorejci vypouští balóny. Letecký průzkum měl za úkol vypátrat a sesbírat balóny, pod kterými jsou zavěšeny velké pytle s odpadem. Soul označil jednání severního souseda za ubohé a nebezpečné. 

V neděli odpoledne měla zasednout kvůli této problematice jihokorejská rada národní bezpečnost a prodiskutovat, zdali bude v reakci na vysílání balónů obnoveno vysílání přes reproduktory na hranicích. Jižní Korea s ním přestala v roce 2018 po summitu lídrů obou zemí.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy